Centar za sjemenarstvo i rasadničarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH), svečano je obilježio 25 godina uspješnog rada.

Ovu sjajnu, „srebrnu“ obljetnicu, uveličali su župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, predstavnik Ministarstva poljoprivrede Ivica Delić, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković te predstavnici znanstvene i stručne zajednice RH.

Hrvatska priča o sjemenu

Doc. dr. sc. Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a, ovom je prigodom okupljene uzvanike podsjetila kako je današnji Centar nasljednik nekadašnjeg Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo, osnovanog 1998. godine, no hrvatska priča o sjemenu kreće puno, puno ranije, točnije davne 848. godine, kada je, kako govore prvi pisani zapisi, hrvatski knez Trpimir u benediktinskom samostanu u Rižnicama kod Solina osnovao prvo pokušalište boljeg sjemena. Prije 155 godina dolazi do prvih službenih opisnih sortnih pokusa u Hrvatskoj, a do prvog hrvatskog propisa o sjemenu prije 140 godina.

Kvalitetno sjeme je jedan od glavnih čimbenika postizanja sigurnih i visokih prinosa kultiviranog bilja, a sjemenarstvo danas predstavlja osnovu poljoprivredne proizvodnje jer je prva karika u lancu proizvodnje i opskrbe hranom. Sjemenarstvo je kruna oplemenjivačkog rada i ono stvara veću dodanu vrijednost proizvoda, zapošljava veliki broj radne snage s ruralnog područja i osigurava sigurnost i prehrambeni suverenitet, istaknula je ravnateljica Sokolić. 

Sjemenska proizvodnja se ubraja među najprofitabilnije djelatnosti u poljoprivredi. Republika Hrvatska ima odlične uvjete za proizvodnju sjemena, a domaće dorade sjemena ne zaostaju za onima u EU. Imajući sve ovo na umu, važnost postojanja i kontinuiteta rada Centra za sjemenarstvo i rasadničarstvo kao nacionalnog ovlaštenog tijela koje provodi čitav niz mjera i aktivnosti u područja sjemenarstva, rasadničarstva i priznavanja sorti poljoprivrednog bilja u Republici Hrvatskoj od iznimnog je značaja, zaključila je ravnateljica Sokolić.

Zadovoljstvo što je sjedište Centra u Osječko-baranjskoj županiji izrazio je Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana OBŽ-a, istaknuvši kako pet slavonskih županija proizvodi gotovo 90 posto sjemena u Hrvatskoj, a jedna trećina cjelokupne sjemenarske proizvodnje dolazi upravo iz ove županije. Istaknuo je izvrsnu suradnju HAPIH-a i OBŽ-a posljednjih godina, posebice naglasivši aktualnu suradnju kroz Stožer civilne zaštite po pitanju aktualne afričke svinjske kuge, te analize nakon požara u tvrtki Drava International, kao i druge aktivnosti.

Hrvatska je jedina država u EU s kontinuiranim rastom sjemenske proizvodnje

Osvrtom na proteklih 25 godina i ključne momente u razvoju Centra, dr. sc. Goran Jukić, pomoćnik ravnateljice HAPIH-a i voditelj Centra istaknuo je i uspjehe hrvatskog suvremenog sjemenarstva i rasadničarstva. Navodeći sve aktivnosti i zadaće Centra, između ostaloga, rekao kako je Centar danas jedan od najrazvijenijih institucija ovog profila u regiji i u samom je vrhu u Europskoj uniji. Posebno je istaknuo kako je, prema podacima ESCAA udruženja, Hrvatska jedina zemlja u EU koja ima kontinuitet rasta sjemenske proizvodnje, i to rast u odnosu na 2017. za 44 posto. U europskim razmjerima Hrvatska je na trećem mjestu u sjemenskoj proizvodnji soje, petom tritikala, šestom ozimog ječma, sedmom lucerne kao i grahorice, osmom ozime pšenice, a jedanaestom mjestu po proizvodnji kukuruza. 

Rezultat je to sustavnog oplemenjivačkog rada i sjemenske proizvodnje tih glavnih ratarskih kultura. U strukturi sjetve merkantilnih usjeva najveće površine zauzimaju glavne kulture – kukuruz, ozima pšenica, soja te ozimi i jari ječam, koje sijemo na 70 posto od ukupno obradivih površina i to većinom sjemenom proizvedenim u RH. Važnost domaćeg sjemenarstva pokazala se ključnom u vrijeme COVID krize kada je bio onemogućen promet roba, pa je svaki hektar u Hrvatskoj posijan domaćim sjemenom, naglasio je dr. sc. Jukić ističući kako je Centar odnosno Zavod od osnutka provodio sve dodijeljene zadatke po pitanju priznavanja i zaštite biljnih sorti, nadzora proizvodnje te laboratorijske kontrole sjemena i u konačnici postao regionalni lider u području sjemenarstva. 

Bila je ovo prigoda za zahvalu odavanjem priznanja istaknutim pojedincima i tvrtkama odnosno institucijama zaslužnim za značajan doprinos tijekom proteklih godina kako radu Centra tako i sveukupnoj sjemenskoj i rasadničarskoj proizvodnji RH. Ravnateljica Sokolić i voditelj Centra Jukić uručili su priznanja za kontinuiranu podršku razvoju sjemenarstva i rasadničarstva u RH Hrvatskoj udruzi rasadničara, udruzi Hrvatsko sjeme, Hrvatskoj agronomskoj komori, te Osječko-baranjskoj županiji. 

Izvor: Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu