Ovaj dio same prodaje vlastitih proizvoda OPG-a vezano je uz mnoštvo propisa koji uređuju plaćanje gotovim novcem. Najvažniji propisi koji se tiču OPG-a su Zakon o porezu na dohodak, Pravilnik o porezu na dohodak, Zakon o platnom prometu, Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma itd.
Iako ovo područje ure đuje mnoštvo propisa, za OPG-e koji nisu porezni obveznici poreza na dohodak odnosno PDV-a, cijeli postupak vrlo je jednostavan.
Dakle, ova gospodarstva nisu obvezna voditi poslovne knjige jer kao što smo rekli nisu prema zakonu obveznici poreza na dohodak odnosno PDV-a.
Što je potrebno za prodaju?
Prvi uvjet, koji prilikom prodaje vlastitih proizvoda mora biti ispunjen, je da je OPG upisan u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava sukladno članku 23 Zakona o poljoprivredi. Nadalje, ovisno o vrsti proizvoda koji se proizvodi i prodaje, OPG mora biti upisan i u druge evidencije i upisnike kao što su npr: Upisnik trgovaca voćem i povrćem, Jedinstveni registar domaćih životinja, Upisnik proizvođača grožđa i vina itd. Proizvodi prerade mogu se isto prodavati pod uvjetom da je registrirana djelatnost prerade, objekti i sve ostalo što je potrebno. Kod proizvoda prerade vlastitih poljoprivrednih proizvoda, važno je voditi računa o ispravnom označavanju i deklariranju ovih proizvoda i ostalim propisima koji uređuju područje prerade na OPG-ima. Dokument koji u praksi zadovoljava potrebe kupca poljoprivrednih proizvoda od OPG-a je obrazac „Otkupni blok“.
Važno je pripaziti da, na otkupnom bloku, prodavatelj (OPG) navede da nije porezni obveznik prema čl. 18. st. 3. Zakona o porezu na dohodak i da je upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava.
Otkupni blok se može ispuniti ručno ili elektronski. Kupac i prodavatelj zadržavaju za svoju evidenciju po jedan istovjetni primjerak otkupnog bloka. Naravno, na ovaj se način mogu prodavati isključivo vlastiti proizvodi. U suprotnom, OPG ulazi u djelatnost i sferu trgovine a tada su uvjeti sasvim drugačiji.