Najbolji način prevencije simptoma je izbjegavanje alergena. Kako je to teško ostvarivo, izuzetno je važno dobro se informirati o početku sezone cvatnje alergenih biljaka. Dakle, osobe, koje su alergične na pelud nekih biljaka se donekle mogu zaštititi tako da se, prije svega, informiraju o dinamici alergene peludi na dnevnoj i tjednoj, ali i godišnjoj bazi. Odnosno, vrlo je važno znati kada počinje i završava sezona peludi.

Važno je pratiti alergijski semafor, peludnu prognozu, odnosno peludni kalendar i prema njima organizirati svoje aktivnosti. Tako osobe koje pate od alergija mogu na vrijeme djelovati na prevenciju simptoma izbjegavanjem izloženosti alergenu, planiranjem redovite terapije, dnevnih aktivnosti, eventualnog putovanja i odmora u krajevima s niskom koncentracijom peludi. Uz to je potrebno pokušati izbjegavati boravak uz zakorovljene površine tijekom cvatnje korova, nepokošene livade i travnjake te šume u vrijeme cvatnje drveća.

Zatim je nakon boravka na otvorenom potrebno oprati ruke, istuširati se, oprati kosu i presvući odjeću. Sve kako bi se spriječilo unošenje peludi u zatvoren prostor. Također je potrebno iščetkati i/ili oprati kućne ljubimce nakon boravka na otvorenom. Oni također mogu donijeti pelud na svojoj dlaci. Važno je redoviti uređivati okućnice, a pri tome nositi zaštitnu odjeću i masku za lice. Preporučuje se da alergične osobe ne suše robu na otvorenom.

Alergijski semafor za kontinentalnu Hrvatsku (izvor: cdn-vps.osijek031.com)

Pročitajte više o alergijama:

Biljke koje izazivaju alergiju i ljekoviti pripravci koji ublažavaju simptome

Podjela alergija prema podrijetlu

Ljekoviti pripravci iz prirode koji pomažu pri simptomima alergija