Danas je u Dalmaciji više od trećina starih i napuštenih stabala masline. Neka od njih stara su i po nekoliko stoljeća. Zbog starosti, napada nametnika, nedovoljne njege i pažnje, postupno su gubila vegetativnu moć i rodnost. Zahvaljujući baš adventivnim pupovima po cijelom stablu, moguće ih je obnoviti, pomladiti kao rijetko koje voćke, i ponovno ih učiniti rodnima. Veliko je to i značajno svojstvo masline, što je čini dugovječnom i posebnom. Zbog toga se stare masline, koje su naizgled dotrajale, opet mogu vratiti u život i rodnost. No, za taj posao treba imati volje, znanja, novca te planski i smišljeno to i ostvariti.
Dio starih i zapuštenih maslina još je moguće obnoviti, pomladiti i učiniti visokorodnima. Drugi dio iz različitih razloga neće biti moguće obnoviti, i one će ostati u sklopu šume makije u borbi za svoj opstanak. Maslinar treba sam odlučiti hoće li obnavljati stara stabla maslina, i na koji način. A stara stabla maslina mogu se obnavljati, pomlađivati ili vaditi iz tla i saditi nova ili pak nadosađivati ako za to ima prostora u masliniku. Takvu odluku nije jednostavno donijeti, jer to ovisi o više prirodnih i gospodarskih čimbenika. Na odluku što učiniti sa starim i zapuštenim maslinicima, dakle, utječe više čimbenika. Jedan od glavnih je pitanje prometnica, puteva koji vode do maslinika. Bez odgovarajućih cesta kojima će se slobodno kretati motokultivatori s prikolicom, traktori, automobili, kamioni ili slični strojevi, nema budućnosti ni za stare ali ni za nove maslinike. Koliko bude više dobrih cesta do maslinika, toliko će biti i više obnovljenih i novoposađenih. Bez prometnica nema ni maslina ni maslinika. Kozjim stazama i naprženih leđa nitko više ne želi uzaludno trošiti snagu i mladost. Upravo su prometnice bile odlučujuće u razvoju i održavanju poznatih dalmatinskih maslinarskih područja.
Načini obnove
A obnova starih stabala moće se obaviti orezivanjem krošnje po glavnim, kosturnim granama (granama prvog reda), na visini debla ili pri razini tla, ili pak da se stari maslinik iskrči i sadi novi. Svi spomenuti načini obnove ovise o zdravstvenom stanju panja, debla i kosturnih grana. Na dubokom tlu, dobrih fizikalnih i kemijskih svojstava, uspjeh obnove je zajamčen, pogotovo ako postoje mogućnosti natapanja vodom za ljetnih mjeseci. Iz obnovljenih stabala, pogotovo na terasama, dobar je uzgojni oblik kotlasta grma, koji brzo dolazi u rod i donosi visoke prirode. Na drugom mjestu pri odlučivanju za obnovu starih maslinika je stanje i kakvoća tla. Svojstva tla bitni su čimbenici pri donošenju odluke što i kako raditi u obnovi maslinika. Ako je tlo duboko, bilo u ravnici ili na obroncima, pa i strmih brežuljaka, moguće je na njemu primijeniti bilo koji od načina obnove. Međutim, ako je tlo plitko, lošijih fizikalnih i kemijskih svojstava, treba dobro razmisliti o obnovi. Plitko tlo nije u stanju zadržati dovoljne količine vode i hranjivih sastojaka potrebnih stablu u njegovim kritičnim fazama razvoja ploda. Istina, maslina je jako otporna na nedostatak vlage u tlu, ali na plitkim tlima moće samo preživljavati, ali ne može donijeti rod koji bi opravdao novčana ulaganja u njezinu obnovu. Zbog toga je na takvim tlima gospodarski neisplativo ulagati rad i sredstva u obnovu starih i zapuštenih stabala. Drugo je pak, ako se želi imati kultivirani pejsaž u svojoj okolini.