Na jubilarnom 25. Proljetnom međunarodnom bjelovarskom sajmu koji je ove godine trajao 4 dana, više od 400 izlagača predstavilo je svoje proizvode i usluge, a direktor sajma Zlatko Salaj naglasio je na svečanom otvorenju, kako je proljetni sajam nadmašio Jesenski Bjelovarski sajam i postao najznačajniji poljoprivredni sajam u Hrvatskoj.

Kao i svakog proljeća, desetine tisuća posjetitelja došlo je na Proljetni sajam u Gudovcu koji im je uz mnoštvo strojeva i opreme za poljoprivedu, te sadnica cvijeća i povrća, ponudio i zanimljiva predavanja i stručne sadržaje. Na otvorenom su održane prezentacije rada poljoprivrednih, šumarskih i građevinskih strojeva i opreme.

Prvi put se birao najbolji sajamski traktor i sajamska sijaćica prema prosudbi Zavoda za mehanizaciju i autonomne sustave u poljoprivredi Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Temeljem ocjenjivanja značajki strojeva u kategorijama traktor i sijaćica, povjerenstvo je u kategoriji Traktori izabralo traktor KUBOTA MS tvrtke SE KRA doo dok je u kategoriji Sijaćice izabralo Pneumatsku sijaćicu irTem 4 reda- DISC TYPE tvrtke Kralj K&M.

Prikazi rada i izložbe

Posjetitelji su mogli tijekom sva 4 dana razgledati izložbu malih životinja koju je organizirala Udruga „Mali uzgajatelj“. U sklopu izložbe bilo je izloženo tristotinjak malih životinja: golubovi, zečevi, patuljaste kokoši, peradi i ptice. Iako je stočarski sajam u jesen, i na proljetnom sajmu posjetitelji su mogli vidjeti i krupnu stoku, goveda Salers pasmine i Gidran konje. Održan je i prikaz karusela i škole jahanja na Gidran konjima u početničkoj fazi jahanja, uz prikaz najboljih izložbenih grla, te ocjena konformacije toplokrvnih konja o kojoj su govorili prof. dr. sc. Jelena Ramljak i prof. dr. sc. Ante Ivanković s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.

Bilo je zanimljivo i predavanje Novi pristup uzgoju goveda s konceptom uzgoja u sustavu krava-tele i na koji način uzgoj goveda pozitivno utječe na okoliš, u organizaciji Hrvatskog uzgojnog udruženja Salers – Croatia, a koje je na interesantan način ispričao Mirko Devčić.

Prvog dana sajma, održano je svečano dodjeljivanje priznanja vinarima mladih vina, berba 2023. u organizaciji Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza i Bjelovarskog sajma d.o.o. Natjecanje najboljih mladih vina održano je na 19. Pčelarskom sajmu i 10. Izložbi vina i vinogradarske opreme u veljači ove godine.

Zanimljiva predavanja

Održana su stručna predavanja: Što nam donosi digitalizacija u poljoprivredi?, dr. sc. Ivane Rendulić Jelušić, Potencijali ugradnje sustava OIE u ruralnim područjima, Maje Bratko, dipl. ing. geol., Inovativni sustavi navodnjavanja, Darka Urukalovića, Zaštita ratarskih kultura i noviteti u 2024, Pave Ninčevića, mag. ing. agr.. Predstavljeni su primjeri dobre prakse mladog poljoprivrednika u stočarstvu i preradi mlijeka – OPG Maciček, primjeri dobre prakse poljoprivrednika – OPG Bačak, OPG Andričić, OPG Jasna Ileković, OPG Zoran Rebić, ali i primjeri iz prakse ruralnog turizma Bjelovarsko-bilogorske županije. Svoj rad i aktivnosti predstavila je i Poljoprivredna zadruga Ludbreški kraj, kroz izlaganje predsjednika Saše Lenčeka.

Šumoposjednici i stručnjaci iz šumarstva pratili su predavanje prof. dr. sc. Danko Diminića o opasnoj novoj bolesti naših šuma . Hymenoschiphus fraxineus.

Sve koje zanimaju štete od divljači na poljoprivrednim površinama, mogli su sudjelovati na okruglom stolu „Pojeo vuk magare” – Štete poljoprivrednika uslijed napada vukova.

Treba istaknuti i predstavljanje natjecanja za najuzorniju hrvatsku seosku ženu, koju organizira udruga Uzorne hrvatske seoske žene. Na sajmu u Gudovcu predstavile su se uzorite žene Bjelovarsko-bilogorske županije. Podsjetimo, ovogodišnja najuzornija hrvatska seoska žena bit će proglašena 5. listopada 2024. godine u Zadarskoj županiji.

Predstavljen IZIDOR

Poglede posjetitelja na sajmu privukli su i maskota IZIDOR i hostesa koji su promovirali 1. Susret hrvatskih ratara –IZIDOR, koji će se održati 7. i 8. studenog ove godine u Gospodarskom centru u Osijeku, a o kojem ćete više možete doznati u ovom i idućim brojevima Gospodarskog lista, te na internetskoj stranici ratari.hr

Foto: Gospodarski list

Prethodni članakDogađa li se u Hrvatskoj poljoprivreda sama od sebe?
Sljedeći članak3 vrste muha koje uzrokuju najveće štete u uzgoju lukovičastog povrća
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.