Uskoro će na snagu stupiti novi Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu, a koji je trenutno u javnom savjetovanju. Najznačajnije izmjene Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu odnose se na izmjenu kriterija obvezne izobrazbe.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kao nadležno tijelo državne uprave putem središnjeg internetskog portala za savjetovanja s javnošću Vlade Republike Hrvatske u vremenskom razdoblju od 22. studenog do zaključno 22. prosinca ove godine provodi javno savjetovanje u svezi donošenja novog Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. g.

Svake godine novi Pravilnik

Svake kalendarske godine donosi se novi Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja. S njim se propisuje provedba intervencija proizvodno nevezanih izravnih plaćanja i proizvodno vezanih izravnih plaćanja iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027., IAKS mjera ruralnog razvoja iz članka 20. stavka 1. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine« br. 118/18, 42/20, 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21 i 152/22) i mjera državne potpore za iznimno osjetljive sektore iz Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi kojeg je usvojila Vlada Republike Hrvatske.

Provedba mjera izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju kao provedbeno tijelo za provedbu mjera i intervencija iz ovoga Pravilnika, sukladno članku 66. Uredbe (EU) br. 2021/2116, koristi integrirani administrativni kontrolni sustav (skraćeno: IAKS) koji se sastoji od sijedećih elemenata:

a) sustav za identifikaciju poljoprivrednih parcela – ARKOD sustav

b) sustav za geoprostorne zahtjeve i zahtjeve povezane sa životinjama – Jedinstveni zahtjev

c) sustav za nadzor površina – Monitoring

d) sustav za identifikaciju korisnika intervencija i mjera – Upisnik poljoprivrednika i Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava

e) sustav kontrola i kazni

f) sustav za identifikaciju i registraciju prava na plaćanja (u daljnjem tekstu: Registar prava na plaćanja)

g) sustav za identifikaciju i registraciju životinja.

Rokovi, mjesto i način podnošenja jedinstvenog zahtjeva

Korisnik podnosi Jedinstveni zahtjev i prijavu namjere proizvodnje, održavanja i uzgoja u poljoprivredi  u razdoblju od 3. ožujka  do zaključno 13. lipnja 2025. godine. Zahtjev se podnosi isključivo elektroničkim putem na način da ga ispisanog korisnik vlastoručno potpisuje i dostavlja neposredno ili poštom podružnici Agencije za plaćanja u kojoj je upisan u Upisnik poljoprivrednika. Korisnik može jedinstveni zahtjev podnijeti i elektronički, uz elektronički potpis.

Datum dostave Jedinstvenog zahtjeva je datum kada je korisnik podnio Jedinstveni zahtjev putem AGRONET-a. Ako je Jedinstveni zahtjev upućen poštom ili drugim načinima dostave, dan predaje pošiljke smatra se danom podnošenja Jedinstvenog zahtjeva. Ako je Jedinstveni zahtjev dostavljen samo neposredno, dan zaprimanja u podružnici Agencije za plaćanja smatra se danom podnošenja Jedinstvenog zahtjeva.

Kako bi poljoprivrednici bili pravodobno obaviješteni o svim obvezama za intervencije koje planiraju prijaviti u 2025. godini Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu objavit će se ranije nego što je bio slučaj prethodnih godina.

Što obuhvaća ARKOD parcela?

ARKOD parcela je neprekinuta površina poljoprivrednog zemljišta koja je u korištenju samo jednog poljoprivrednika. Klasificira se s obzirom na vrstu uporabe zemljišta. Međutim, što se tiče minimalne površine ARKOD parcele za koju se može podnijeti jedinstveni zahtjev za potporu, on ne može biti manji od 0,05 hektara. Poljoprivredna parcela je neprekinuta površina zemljišta unutar ARKOD parcele koja obuhvaća jednu poljoprivrednu kulturu i osnova je za izračun i kontrolu potpora po površini.

foto: Shutterstock

Izmjene i odustajanje od Jedinstvenog zahtjeva

Za intervencije iz Strateškog plana i mjere iz Programa državne potpore koje se odnose na površine korisnik može izmijeniti Jedinstveni zahtjev ili odustati od njega u cijelosti ili djelomično prije 1. listopada godine ako je Monitoringom ili administrativnim provjerama moguće utvrditi ispunjavanje uvjeta prihvatljivosti.

Izmjena navedenog zahtjeva podrazumijeva izmjenu kulture i vrste uporabe zemljišta ili izmjenu prijavljene poljoprivredne aktivnosti i prakse  na ARKOD parceli za zahtjev podnesen u roku za podnošenje Jedinstvenog zahtjeva. Također, korisnik može Jedinstveni zahtjev izmijeniti ili odustati od Jedinstvenog zahtjeva u cijelosti ili djelomično i nakon obavljene kontrole na terenu, ali pod uvjetom da pri kontroli nije pronađena nesukladnost.

Za intervencije iz Strateškog plana koje se odnose na životinje korisnik može izmijeniti Jedinstveni zahtjev ili odustati od njega u cijelosti ili djelomično prije 1. listopada godine zahtjeva, osim u slučaju kada je obavješten o namjeri provedbe kontrole na terenu.

Za intervencije proizvodno vezanih plaćanja iz Strateškog plana i mjere iz Programa državne potpore koje se odnose na životinje korisnik može izmijeniti Jedinstveni zahtjev ili odustati od njega u cijelosti ili djelomično prije 1. listopada 2025. godine ako je administrativnim provjerama moguće utvrditi ispunjavanje uvjeta prihvatljivosti.

Ako je rok za obvezno označavanje životinja u skladu s nacionalnim i EU zakonodavstvom prošao, a životinje prijavljene za potporu nisu propisno označene, korisnik ne može odustati djelomično ili u cijelosti od potpore za životinje prijavljene za intervencije proizvodno vezanih plaćanja iz Strateškog plana i mjere iz Programa državne potpore.

Ako je životinja prijavljena za potporu za intervencije proizvodno vezanih plaćanja iz Strateškog plana i mjere iz Programa državne potpore napustila poljoprivredno gospodarstvo, smatra se da je korisnik odustao od potpore za tu životinju.

Kad nema izmjena i odustajanja?

Kad nisu dopuštene izmjene Jedinstvenog zahtjeva i odustajanje od njega u cijelosti ili djelomično:

  • ako je korisnik obaviješten o namjeri provedbe kontrole na terenu od Agencije za plaćanja ili drugih nadležnih tijela i kontrolom na terenu je pronađena nepravilnost povezana s uvjetima prihvatljivosti;
  • nakon 31. listopada 2024. godine ako je korisnik obaviješten o nepravilnosti pronađenoj administrativnom kontrolom ili monitoringom;
  • u slučaju inspekcijskih nadzora poljoprivredne i veterinarske inspekcije kojeg vode inspektori ovlašteni za inspekcijski nadzor;
  • u slučaju brze terenske provjere Agencije za plaćanja u svrhu kontrole točnosti ARKOD podataka u skladu s propisom kojim se uređuje evidencija uporabe poljoprivrednog zemljišta.

Najznačajnije izmjene Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2025. godinu odnose se na izmjenu kriterija obvezne izobrazbe.

Koje su novosti u kriterijima izobrazbe?

Za intervencije proizvodno vezane potpore (PVP), korisnik u godini u kojoj je prvi put podnio zahtjev za potporu mora završiti edukaciju ili individualno savjetovanje na teme antimikrobne rezistencije i zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla. Prvom godinom podnošenja zahtjeva za potporu smatra se ona godina u kojoj je korisnik završio edukaciju i za koju mu je isplaćena potpora. Kod IAKS mjera ruralnog razvoja kod kojih postoji petogodišnja obveza provedbe intervencije smanjena je obveza završetka edukacije korisnika na tri puta tijekom petogodišnjeg razdoblja.

Program i sadržaj edukacija i individualnog savjetovanja propisuje se nacionalnim propisima kojima se uređuje provedba intervencija 78.01. Potpora prenošenju znanja i 78.02. Potpora za pružanje savjetodavnih usluga, a ne Strateškim planom ZPP-a.

Individualno savjetovanje za izradu plana pašarenja i plana gnojidbe za tri eko sheme (31.02. Ekstenzivno gospodarenje pašnjacima, 31.04. Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama i 31.08. Primjena ekoloških gnojiva u trajnim nasadima) od 2025. godine više nije obvezno, ali je ostavljeno kao mogućnost za one poljoprivrednike kojima je potrebna pomoć kod njihove izrade.
  • ukidanje kriterija dokazivanja minimalne proizvodnje u PVP intervencijama 32.05. Povrće, 32.07. Šećerna repa i 32.09. Sjeme;
  • usklađivanje s Nacionalnim kvalifikacijskim okvirom vrste stručnih znanja i vještina o poljoprivredi koje mora imati mladi poljoprivrednik koji po prvi put u 2025. godini postaje korisnik intervencije 30.01. Dodatna potpora dohotku za mlade poljoprivrednike;
  • uvođenje nove podintervencije u intervenciji 31.03. Intenzivirano održavanje ekološki značajnih površina za korisnike koji imaju minimalno 10 % ekološki značajnih površina na oraničnim površinama kako bi se poljoprivrednici dodatno motivirali na uspostavu ekološki značajnih površina na oranicama;
  • u provedbi intervencije 70.03. Očuvanje ugroženi izvornih pasmina domaćih životinja skraćuje se obvezno razdoblje provedbe sa pet na dvije godine pri čemu korisnik samo u prvoj godini provedbe ima obvezu završiti potrebnu edukaciju;
  • u provedbi intervencije 70.04. Ekološki uzgoj i 70.03. Očuvanje ugroženi izvornih pasmina domaćih životinja potrebni podaci preuzimaju se od ovlaštenih tijela stoga je ukinuta obveza vođenja evidencija kako bi se smanjilo administrativno opterećenje korisnika.

Obračun i isplata potpore

Nakon obračuna visine potpore Agencija za plaćanja za svakog korisnika donosi odluku o visini iznosa prava na potporu za godinu za koju je podnesen jedinstveni zahtjev. U slučaju promijenjenih okolnosti Agencija za plaćanja može donijeti novu odluku o ostvarivanju prava na potporu.

Prethodni članakSelo i poljoprivrednici su ponovno važni kao nekada
Sljedeći članakVesnin sir u Americi posrebren!
Alan Vajda, mag. iur
Rođen je 1967. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu, te Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je i jest član raznih nacionalnih odbora, radnih skupina, s bogatim radnim iskustvom. Autor je nekoliko stručnih radova i članaka, te suradnik u Gospodarskom listu. Rođen je 7. travnja 1967. godine u Zagrebu gdje završava Ekonomski obrazovni centar "Boris Kidrič" (srednja stručna sprema - IV stupanj stručne spreme - ekonomist za računovodstveno - financijske poslove), te Pravni fakultet u zagrebu (visoka stručna sprema - VII stupanj stručne spreme - diplomirani pravnik). MEĐUNARODNO ISKUSTVO Član europske mreže za razmjenu podataka između institucija koje se bave stručnim usavršavanjem u pravosuđu pri Vijeću Europe tzv. Lisabonska mreža (2002. - 2003.) Član pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske za pregovore s Europskom unijom o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (2001. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije pod nazivom Cards 2001, a koji je namijenjen centru za stručno usavršavanje sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika (2002. - 2003.) Voditelj projekta Europske komisije - sudstvo i pravo pod nazivom Obnova 1999. Voditelj projekta Europske komisije Potpora europske komisije sudstvu u području pružanja pravnih savjeta, sudskog sustava i postupanja s predmetima pod nazivom obnova 2000. (2001. - 2002.) Član odbora stručnjaka Vijeća Europe za suradnju na području informacijske tehnologije i prava (cj-it), strasbourg, republika francuska (2001. - 2002.). Član SECI radne skupine u sklopu pregovora o ugovoru o suradnji za sprječavanje i suzbijanje prekograničnog kriminala, Bukurešt, Rumunjska (1998. - 2000.) Član radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT , namijenjenog procjeni učinaka propisa od strane Hrvatske poslovne zajednice (2008. – 2009.) Trener za potrebe aktivnih mjera politike zapošljavanja za potrebe tržišta rada u sklopu IPA projekta Europske unije s ciljem stvaranja centra tržišta rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (2011. - 2012.) Zamjenik člana radne skupine u sklopu projekta pod nazivom BIZIMPACT II namijenjenog provedbi ekonomske procjene učinaka propisa i poboljšanju informiranosti hrvatske poslovne zajednice (2013.- ) Sudionik projekta Europske komisije o europskom socijalnom dijalogu (PEGASE), Brisel (2011. – 2012.) SUDJELOVANJE U RADU DRŽAVNIH INSTITUCIJA Član Nacionalnog odbora Vlade Republike Hrvatske za Međunarodno humanitarno pravo (2001. - 2002.). Član radne skupine pri Vladi Republike Hrvatske za rad na izradi pravne regulative vezane za područje elektronskih potpisa (2000. - 2002.). Zamjenik člana radne skupine za provedbu inicijative za suzbijanje organiziranog kriminala u sklopu pakta o stabilnosti (2001. - 2002.). Diplomatski tečaj pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske Organizator velikog broja seminara i radionica namijenjenih stručnom usavršavanju u pravosuđu (sudaca i državnih odvjetnika) u Hrvatskoj 2002. - 2003. Član radne skupine Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva radi donošenja odluke o godišnjoj kvoti radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj. Član Međunarodne trgovačke komore - komisije za trgovačko pravo i praksu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (ICC Hrvatska). Predavač pravne grupe predmeta pri Pučkom otvorenom učilištu u zagrebu (2013. - ). OSTALE AKTIVNOSTI Glavni tajnik Europskog udruženja studenata prava, Zagreb, (European Law Students Association) 1988.-1992. Član uredništva časopisa Pravnik pri Pravnom fakultetu u Zagrebu 1990 -1991. Vanjski suradnik - urednik lista Informator za područje pravosuđa i Europske unije 2001. – 2003. AUTOR STRUČNIH RADOVA U NIŽE NAVEDENIM PUBLIKACIJAMA Informator, IUS info, Novi Informator, Hrvatska pravna revija, Odvjetnik, Carinski vjesnik, Pravo u gospodarstvu, Financije i porezi, Poslovni tjednik, Obrtničke novine, Radno pravo, Računovodstvo i porezi u praksi, Računovodstvo i financije, Pravo i porezi, Poslovni savjetnik, Privredni vjesnik, Sigurnost, Fircon Mostar, Nova zadruga, Revicon Sarajevo, Prizma Sarajevo, FEB Sarajevo, Pravni savjetnik Sarajevo, Gospodarski list Zagreb. OSTALE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI Položen Državni stručni ispit - Carinska uprava - središnji ured 1998. godine. Potvrda o korištenju IT programskih paketa - Algebra - Zagreb (MS Word, Excel, Powerpoint, Outlook). Potvrda o završenoj edukaciji Europske komisije o upravljanju projektnim ciklusom (PCM). Organizator seminara i radionica namijenjenih edukaciji pravosudnih dužnosnika 2002. - 2003. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih pravosuđu. Autor stručnih radova i predavanja namijenjenih malom i srednjem poduzetništvu. STRANI JEZICI Engleski jezik - aktivno poznavanje u govoru i pismu.