Savjetnici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva sudjelovali su na Noćnjaku 2025. Svoj su rad predstavili kroz izložbeni prostor s brojnim edukativno-promotivnim materijalima te su održali praktikum, približavajući maslinarima važne stručne teme.

U organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije, od 13. do 16. ožujka 2025. godine na Rabu je održan 27. Međunarodni susret maslinara i uljara – Noćnjak.

Uz mnoštvo izlagača, sajam maslinarstva pratila je i Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, koja je izlagala edukativno-promotivne materijale. Uprava je predstavila sustav za e-učenje, koji će poljoprivrednicima omogućiti pohađanje tečajeva i edukacija putem interneta u vrijeme koje im najviše odgovara. Predstavljen je i sustav eMotrenje, koji omogućuje prikupljanje podataka i praćenje vremenskih uvjeta, faza rasta i razvoja biljaka, pojave štetnika i biljnih bolesti te drugih parametara važnih za planiranje i upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom.

U sklopu manifestacije održana su i brojna stručna predavanja te edukacije o maslinarstvu i uljarstvu, s ciljem prenošenja najnovijih istraživanja i praksi u maslinarstvu.

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ove je godine, kroz Praktikum iz maslinarstva, održala edukativna predavanja:

  1. Predstavljanje rada Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, MPŠR – Nataša Puhelek Puština
  2. Značaj folijarne ishrane u maslinarstvu s naglaskom na ishranu masline mikrohranjivima-  Dominik Gršković
  3. Osvrt na praćenje štetnih organizama u maslinicima kvarnerskih otoka – Karmen Karlić
  4. Kompostiranje biljnih ostataka od rezidbe maslina – Vladimir Škarić
  5. Polikonična vaza-ekonomičnost u agrotehnici – Žarko Kovačić
  6. Prodaja maslinova ulja – Hrvoje Mratinić
  7. Naknada za ambalažu i ambalažni otpad – Nikolina Štedul

Maslinari su upozoreni i na zakonske regulative vezane uz prodaju maslinovih ulja te obveze plaćanja naknade za ambalažni otpad.

Nikolina Štedul, dipl.ing.agr.

Dominik Gršković, dipl.ing.agr.

Prethodni članakOnline radionica o dobrim Praksama
Sljedeći članakSavjetovanje za Nacrt prijedloga Programa Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka za 2025. godinu
Savjetodavna služba
Savjetodavna služba specijalizirana je javna ustanova za obavljanje poslova savjetodavne djelatnosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu i unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika. Od svog osnutka 1991. godine pa do danas, Savjetodavna služba) imala je nekoliko etapa u svom razvoju u kojima su provedene statusne i organizacijske promjene te prilagodba kadrovske i specijalističke strukture zaposlenih, sukladno ciljevima i reformama poljoprivredne politike u Republici Hrvatskoj. Osnivanje i djelatnost Službe po prvi puta u njezinoj povijesti regulirano je donošenjem Zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi u svibnju 2012. godine („Narodne novine“ br. 50/2012), pri čemu Služba dobiva i dvije javne ovlasti i to: provođenje stručnog nadzora u integriranoj proizvodnji, i organiziranje i izvođenje obrazovanja i osposobljavanja iz područja poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Nadalje, donošenjem Zakona o izmjenama Zakona o poljoprivrednoj savjetodavnoj službi krajem 2013. godine („Narodne novine“ br. 148/13), promijenjen je naziv Službe u Savjetodavna služba - javna ustanova za savjetodavnu djelatnost u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika, čime je proširena djelatnost Službe sa novim poslovima i zadaćama i javnim ovlastima u području šumarstva. Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Savjetodavne službe sistematizirano je 398 radnih mjesta, trenutno je zaposleno 247 službenika. Temeljem Zakona o savjetodavnoj službi, Služba ostvaruje sredstva za rad iz državnog proračuna RH, obavljanjem svoje djelatnosti i iz drugih izvora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom i Statutom Službe. Misija Savjetodavne službe jest razvijati konkurentna i napredna poljoprivredna gospodarstava i subjekte u ribarstvu i šumarstvu kroz informiranje, savjetovanje i obrazovanje, uz poštivanje načela dobre poljoprivredne prakse te očuvanje ruralnog prostora njegujući tradiciju i običaje.