Polako ulazimo u najveseliji i najčarobniji dio godine, odnosno božićno razdoblje, kad se tradicionalno užurbano pripremaju božićna drvca koja će biti prigodno ukrašena. Najčešće se prodaja božićnih drvaca obavlja na otvorenim prostorima javnih površina i na mjestima proizvodnje božićnih drvaca.

Ponuda božićnih drvaca, koja se često nazivaju „bor za Božić“ ili božićna jelka, ali radi se i o drugim crnogoričnim vrstama, bit će raznovrsna kao i njihov cjenovni rang, s tim da se može očekivati da će cijene božićnih drvaca biti više nego prethodne godine. Božićnim drvcem smatra se stabalce četinjače (najčešće jela i smreka) s korijenom ili bez korijena, koje nije za upotrebu u šumarstvu i stavlja se na tržište u vremenskom razdoblju od 1. studenoga do 7. siječnja. U posljednje vrijeme, sve više se kupuju i božićna drvca u teglama  za privatne i za poslovne namjene. Prednosti takve kupovine su višestruke. Naime, završetkom božićnog razdoblja takva drvca se mogu iskoristiti na druge načine, kao na primjer posaditi na poljoprivrednim površinama ili vrtovima, a čime se produžava njihov životni vijek, a ujedno potiče i očuvanje okoliša.

Proizvodnjom božićnih drvaca smatra se proizvodnja stabalaca koja se stavljaju na tržište u vremenskom razdoblju od 1. studenoga do 7. siječnja. Proizvodnjom, stavljanjem na tržište, premještanjem, uvozom i izvozom božićnih drvaca mogu se baviti pravne ili fizičke osobe upisane u Upisnik dobavljača božićnih drvaca.

Naime, pravo na upis u Upisnik ima fizička i pravna osoba s prebivalištem/sjedištem na teritoriju Europske unije čije se zemljište nalazi na području Republike Hrvatske.

Pravilnikom o upisniku dobavljača božićnih drvaca (NN, br. 17/20) detaljnije se propisuju uvjeti kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe za upis u Upisnik dobavljača božićnih drvaca, sadržaj, oblik i način vođenja Upisnika, te obrazac zahtjeva i dokumentacija koja mora biti priložena zahtjevu.

Dobavljač koji se bavi proizvodnjom božićnih drvaca smije u promet (prijevoz, prodaju) staviti samo ona božićna drvca za koja je izdan teretni list (popratnica) za božićna drvca. Naime, teretni list (popratnica) izdaje se za božićna drvca koja se prvi put stavljaju u promet, s tim da se prilikom njihovog daljnjeg stavljanja u promet izdaje otpremnica. Važenje teretnog lista (popratnice) je od 1. studenoga tekuće godine do 7. siječnja iduće godine. Troškove izdavanja popratnice u cijelosti snosi dobavljač.

Stavljanje na tržište božićnih drvaca

Stavljanje na tržište božićnih drvaca je izlaganje božićnih drvaca s ciljem prodaje, ponuda božićnih drvaca za prodaju, te njihova prodaja ili isporuka drugoj osobi, uključujući isporuku na temelju ugovora o pružanju usluga.

Dobavljač koji se bavi najmanje jednom od sljedećih djelatnosti: stavljanjem na tržište, premještanjem, uvozom i izvozom božićnih drvaca, dužan je posjedovati dokaz o porijeklu božićnih drvaca. Dostatnim dokazom o porijeklu božićnih drvaca smatra se račun, otpremnica, fitosanitarni certifikat ili isprava koja u zemlji proizvodnje ima značaj teretnog lista (popratnice).

Dobavljač je dužan prilikom prodaje božićnih drvaca na svako božićno drvce staviti obavijest o proizvodu (markicu) u skladu s posebnim propisom, odnosno Zakonom o zaštiti potrošača. Obavijest o proizvodu mora minimalno sadržavati sljedeće podatke:

  • naziv vrste božićnog drvca na hrvatskom jeziku
  • naziv/ime i prezime te sjedište/adresu dobavljača
  • osobni identifikacijski broj dobavljača
  • upisni broj dobavljača
  • porijeklo proizvodnje.

Prodaja božićnih drvaca na malo na javno-prometnim površinama izvan tržnica na malo i prigodna prodaja božićnih drvaca može se obavljati samo na mjestima koja svojom odlukom odredi predstavničko tijelo grada ili općine, a na površinama koje imaju pristup s javno- prometne površine samo na mjestima za koja je predstavničko tijelo grada ili općine  dalo odobrenje. Dok se pokretna prodaja božićnih drvaca može obavljati samo uz uvjete propisane odlukom predstavničkog tijela grada ili općine na čijem području se pokretna prodaja obavlja. 

Posjedovanje božićnih drvaca komercijalnog karaktera na mjestima koja su određena kao tržnice, mjestima na kojima se može prigodno trgovati (sajmovi, izložbe, priredbe) i na drugim mjestima na kojima se stvarno odvija trgovina (javno-prometne površine) smatra se obavljanjem djelatnosti trgovine. Naime, ako se božićna drvca prodaju na mjestima na otvorenom prostoru koja nisu za tu svrhu određena odlukom predstavničkog tijela grada ili općine, tada se radi o nedozvoljenoj trgovini, odnosno prodaji, za što su propisane prekršajne sankcije prema odredbama Zakona o trgovini.

Evidencija o stanju božićnih drvaca

Dobavljači božićnih drvaca dužni su dostaviti nadležnom upravnom tijelu do 1. ožujka tekuće godine podatke o proizvodnji, prodaji, premještanju, uvozu i izvozu božićnih drvaca za proteklu godinu na propisanim obrascima evidencija iz Priloga Pravilnika o Upisniku dobavljača božićnih drvaca i to: na obrascu BD-2/I (Evidencija o stanju božićnih drvaca za dobavljače koji se bave proizvodnjom božićnih drvaca) i na obrascu BD-2/II (Evidencija o stanju božićnih drvaca za dobavljače koji se bave najmanje jednom od sljedećih djelatnosti: stavljanjem na tržište, premještanjem, uvozom i izvozom).

Isticanje cijena

U praksi su nerijetki slučajevi da prilikom prodaje božićnih drvaca cijene nisu istaknute ili nisu propisano istaknute. Dobavljač božićnih drvaca prilikom njihove prodaje potrošačima mora jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti iznos maloprodajne cijene božićnog drvca, odnosno cijenu za jedinicu mjere (npr. ako se cijena određuje ovisno o dužnom metru božićnog drvca.). Pri tome se mora pridržavati tako istaknute maloprodajne cijene.

Maloprodajna cijena je konačna cijena u službenoj valuti RH za pojedini proizvod, odnosno određenu količinu proizvoda, uključujući poreze i druga javna davanja. U slučaju da se božićno drvce prodaje sa stalkom ili u ukrasnoj tegli, tada treba na cijeni biti naznačeno odnosi li se istaknuta cijena i na stalak ili ukrasnu teglu ili samo na božićno drvce. Ako se božićno drvce prodaje po jednoj cijeni, a stalak ili ukrasna tegla po drugoj cijeni, tada treba istaknuti dvije cijene, odnosno cijenu za božićno drvce i cijenu za stalak ili ukrasnu teglu.

Kod provođenja posebnih oblika prodaje božićnih drvaca, pod kojim se smatra prodaja božićnih drvaca po cijenama nižim od cijena tih drvaca u redovnoj prodaji, dobavljač je obvezan istaknuti cijenu koju primjenjuje tijekom trajanja takve prodaje i najnižu cijenu koju je primjenjivao za ista drvca tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja posebnog oblika prodaje.

Posebnim oblicima prodaje kad su posrijedi božićna drvca, smatra se osobito akcijska prodaja, rasprodaja, sezonsko sniženje, prodaja božićnih drvaca radi greške.

Uzimajući u obzir sezonalnost prodaje božićnih drvaca, to jest da se prodaju u kratkom i određenom vremenskom razdoblju tijekom godine, dobavljači božićnih drvaca se najčešće koriste prodajom božićnih drvaca po akcijskoj cijeni ili rasprodajom kada je potrebno prodati višak zaliha prije isteka roka do kojeg se smije obavljati takva prodaja, odnosno do 7. siječnja.

Kada se govori o prodaji božićnih drvaca s greškom, dobavljač mora jasno, vidljivo i čitljivo označiti na božićnom drvcu ili na prodajnom mjestu da je riječ o prodaji božićnog drvca s greškom, te upoznati potrošača u čemu se sastoji greška.

Česte su situacije u praksi da dobavljači dodatno podignu cijene božićnih drvaca prije prodaje po akcijskoj cijeni ili rasprodaje, pa onda snižena cijena na popustu zapravo odgovara redovnoj cijeni božićnog drvca. Na taj način provode nepoštene trgovačke prakse, čime se potrošači dovode u zabludu. Stoga je preporučljivo kontinuirano pratiti cijene božićnih drvaca kako bi se mogle prepoznati takve prijevarne radnje i zaštititi potrošačka prava.

Teretni list (popratnica) izdaje se za božićna drvca koja se prvi put stavljaju u promet

Savjet potrošačima je da prilikom kupnje božićnih drvaca dobro prouče njihovu ponudu, kako bi mogli donijeti odgovarajuću odluku, s tim da cijena nije uvijek presudan faktor za odabir kvalitetnog božićnog drvca.

Podnošenje prigovora

Treba skrenuti pozornost i na pravnu zaštitu koju potrošači imaju prilikom kupnje božićnih drvaca. Naime, dobavljač božićnih drvaca  dužan je omogućiti potrošaču podnošenje pisanog prigovora u svojim poslovnim prostorijama, odnosno na prodajnom mjestu, putem pošte i elektroničke pošte, kao i putem drugih sredstava mrežne komunikacije koja omogućuju pohranu vremena i sadržaja komunikacije na trajnom mediju.

Dobavljač je dužan bez odgađanja u pisanom obliku putem pošte, elektroničke pošte ili putem drugog sredstva mrežne komunikacije ako je iskoristio mogućnost podnošenja pisanog prigovora i putem drugih sredstava mrežne komunikacije, potvrditi primitak prigovora, te tako i pisano odgovoriti podnositelju prigovora u roku od 15 dana od dana zaprimanja prigovora, jasno se izjašnjavajući prihvaća li osnovanost prigovora potrošača. Također, dužan je jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti obavijest o načinu podnošenja pisanog prigovora u svojim poslovnim prostorijama i na mrežnoj stranici ako je uspostavljena, te voditi i čuvati evidenciju pisanih prigovora potrošača na trajnom mediju godinu dana od dana primitka pisanog prigovora potrošača.