Poljoprivredna zadruga Ludbreški kraj ove je godine obilježila petu godišnjicu postojanja. U trenutku osnivanja Zadruge ponajprije je bilo važno poljoprivrednicima objasniti važnost samog postojanja takvog oblika udruživanja.

Kormilo i pomalo nezahvalan zadatak tada je dobio Marijan Makar, koji je još i danas upravitelj zadruge “Ludbreški kraj”. S Marijanom smo u razgovoru doznali o planovima, novostima i problemima u toj zadruzi.

Zadruga svake godine raste

  • Kako danas gledate na cijelu situaciju i je li osnivanje poljoprivredne zadruge bio dobar potez?

-Prošlo je već 5 godina od osnivanja naše zadruge koja je u svakom pogledu ispunila svoja očekivanja. Sami počeci nisu bili lagani. Dapače, trebalo je ljudima, poljoprivrednicima objasniti i svakodnevno objašnjavati da im želimo pomoći i da ne postoji drugi skriveni razlog iza toga. Mi smo imali samo jedan cilj, okupiti poljoprivrednike u našem kraju, male poljoprivredne proizvođače, mala obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su poznata po proizvodnji i po radu u polju, ali nažalost i nedovoljno cijenjena za isti. Sve one koji mukotrpno rade da bi proizveli svjež i zdrav poljoprivredni proizvod bez kojeg mi danas ne možemo, a za koji su oni premalo ili uopće nisu plaćeni. Našu zadrugu osnovalo je 12 zadrugara, a danas zadruga ima 55 članova.

Osim članova, danas sa zadrugom surađuje i više od 20 kooperanata. Naime, mi ne prisiljavamo ljude da se učlane u zadrugu ako to ne žele. Unatoč tome mogu raditi s nama. U početku nismo imali ugovorene poslove, ali smo imali viziju da osiguramo siguran otkup proizvoda poljoprivrednika i poštenu cijenu za te proizvode. Dogovorili smo sastanak s najvećom prehrambenom tvrtkom u RH, koprivničkom Podravkom. Njezini su predstavnici pokazali interes za organizaciju kooperacije povrća na našem području te ugovorili proizvodnju krastavaca kornišona i rog paprike.

Te godine proizvedeno je ukupno 15 tona krastavaca kornišona i 25 tona crvene svježe paprike od strane 15 zadrugara. Prošle godine zadruga je isporučila 89,5 tona paprike, 47,1 tonu krastavaca kornišona, 58,3 tone patlidžana te 1,5 tonu ljutih i slatkih feferona – što znači gotovo 200 tona povrća. Uz otkup i prodaju voća svih ovih godina, nakon dugo vremena, a na zahtjev naših poljoprivrednika, prošle godine smo na ludbreškom području pokrenuli i proizvodnju heljde. Zadruga svake godine raste, svake godine u zadrugu se upisuju novi članovi. Ono najbitnije je da svaki član zadruge zna zbog čega radi i da će mu se trud isplatiti.

 class=
Zajednički rad PZ Ludbreški kraj

 class=
Marijan Makar, upravitelj PZ Ludbreški kraj
  • Spomenuli ste da je najvažniji kotačić u vašoj zadruzi suradnja s našom najvećom prehrambenom industrijom Podravkom d.d. iz Koprivnice?

Poljoprivredna zadruga je u kooperantskom odnosu s najvećom prehrambenom tvrtkom, Podravkom. Ona putem zadruge otkupljuje proizvedeno voće i povrće od zadrugara, ali i ostalih poljoprivrednih proizvođača ludbreškog kraja. Na sastanku s predstavnicima Podravke d.d. iz Koprivnice dogovoren je siguran otkup po unaprijed poznatim cijenama za 50 tona krastavaca, 150 tona paprike i 80 tona patlidžana.

Modernizacija i digitalizacija

  • Početkom prošle godine potaknuli ste poljoprivrednke da moderniziraju svoja poljoprivredna gospodarstva, krenu u digitalizaciju poljoprivrede?

Svi mi u zadruzi trudimo se pronaći rješenja kako bismo poljoprivrednicima olakšali proizvodnju, olakšali im vođenje poljoprivrednog gospodarstva, lakšu prodaju proizvoda i tome slično. Iz tog razloga smo krajem prošle godine krenuli u ispitivanje poljoprivrednika o interesu za uključivanje u digitalizaciju poljoprivrede. Na temelju njihovih pozitivnih mišljenja krenulo se u nabavu Agrivi softvera. Agrivi je zapravo aplikacija za poljoprivrednike i vlasnike poljoprivrednih gospodarstava. Ona omogućuje cjelokupno upravljanje obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom, optimizaciju i organizaciju svih procesa.

Pomoću takvih naprednih aplikacije, između ostaloga možete saznati kolika je zarada od svake poljoprivredne sorte. Također, kad i kojim sredstvima tretirati nasade te dobiti upozorenje o pojavi tuče i čitav niz korisnih informacija. Omogućuju vam praćenje vremenske prognoze na razini trogodišnje povijesti. Alarmira se u slučaju pojave štetnika i bolesti kulture te izrađuje napredne izvještaje i analize. Uz pomoć njih ostvarujete više prinose, manje rizike i veći profit. Agrivi softver koristi se u više od 100 država svijeta. Da je proizvod stvarno dobar pokazuje i naših 30 poljoprivrednih gospodarstava koji su ga odlučili isprobati i koristiti i na taj način unaprijediti svoje poljoprivredno gospodarstvo.

Primjena ozona u poljoprivredi

  • Nedavno ste uspostavili suradnju s Agronomskim fakultetom iz Zagreba. O kakvoj suradnji je tu riječ?

Svi znamo da uporaba sredstava za zaštitu bilja osigurava učinkovitu zaštitu poljoprivrednih usjeva uz kvalitetan i visok prinos. Bez primjene pesticida štetočine bi uzrokovale gubitak od 70 posto prinosa. Ali isto tako znamo da uporaba različitih kemikalija u poljoprivredi ima brojne negativne posljedice na okoliš, sigurnost hrane te na zdravlje ljudi i životinja. Veliki problem dugogodišnje primjene kemijskih sredstva u zaštiti bilja je i razvoj rezistentnosti kod velikog broja ekonomski važnih štetnih organizama. Također i sve više zabrana primjene pojedinih djelatnih tvari zbog njihovih nepovoljnih toksikoloških svojstava. Proizvođači imaju sve manje učinkovitih kemijskih rješenja u zaštiti poljoprivrednih kultura od štetnih organizama.

Upravo iz tog razloga stupili smo u kontakt s timom s Agronomskog fakulteta, naziva GoGreenOzonator (GGO3). On se sastoji od tri člana. Asistentica i voditeljica tima Helena Virić Gašparić, mag. ing. agr., doc. dr. sc. Darija Lemić (Zavod za poljoprivrednu zoologiju) i Pave Ninčević, univ. bacc. ing. agr., student MS studija fitomedicina, intenzivno rade na razvoju inovativnog i „zeleno“ prihvatljivog rješenja za pravovremeno i ciljano suzbijanje štetočina primjenom ozona, uz uporabu obnovljivih izvora energije i Machine Learning sustava.

Mogućnost primjene ozona (O3) u poljoprivredi istražuje se proteklih 20-ak godina. U količinama većima od 2 ppm dokazano učinkovito suzbija bakterije, viruse, gljive i brojne kukce. U plinovitom stanju se uspješno koristi kao alternativa metil bromidu u fumigaciji uskladištenih proizvoda, žitarica, hrane i tla. Otopljen u vodi ne pokazuje toksičnost za okoliš. U normalnim uvjetima raspada se na kisik za samo 30 minuta. Ne ostavlja rezidue i nisu zabilježeni štetni utjecaji na zdravlje čovjeka ili životinja. Zbog navedenih svojstava prikladan je za uporabu u integriranoj i ekološkoj proizvodnji. Navedeni tim radi na razvoju prototipa uređaja te su za važnost rješenja i inovativni pristup koji nude primili  mnogobrojne domaće, ali i međunarodne nagrade.

U dogovoru s njima omogućit će se našim poljoprivrednim proizvođačima da uređaj testiraju, da pomoću njega u svojim staklenicima i plastenicima pravovremeno i ciljano suzbiju štetočine te da ga ako se pokaže uspješan u budućnosti koristiti.

Razmišljamo o širenju

  • Kakvi su planovi u narednom razdoblju?

Prije svega, moram spomenuti da ničega bez toga ne bi bilo da nije bilo Grada Ludbrega. Ne samo da je inicirao osnivanje poljoprivredne zadruge prije 5 godine nego je i svaki dobar projekt u tom razdoblju podržao na sreću nas i naših poljoprivrednih proizvođača. Siguran sam da će se izvrsna suradnja između Grada Ludbrega i PZ Ludbreški kraj nastaviti i u budućnosti.

Ono što moram naglasiti, poljoprivredna zadruga Ludbreški kraj je prerasla svoje trenutne okvire i moramo razmišljati o širenju. Skladište nam je premalo, zajedničke strojeve ne možemo kupiti jer ih nemamo gdje držati, otkupe moramo održavati na dvije lokacije, nedostaju nam radnici u sezoni, a želja nam je i zaposliti jednog agronoma koji će poljoprivrednicima biti na raspolaganju tijekom cijele godine. O svemu tome je bilo riječi na skupštini zadruge ove godine i svi mi smo svjesni toga.

Pozvao bih sve zainteresirane, poljoprivredne proizvođače koji žele surađivati sa zadrugom i putem zadruge, ali ne samo surađivati već i donositi odluke unutar zadruge i na taj način pomoći cjelokupnoj poljoprivredi u našem kraju da nam se slobodno jave, bilo sa pitanjem, bilo sa prijedlogom. Svima smo na raspolaganju i svima ćemo pokušati pomoći koliko možemo.

Poljoprivredna zadruga “Ludbreški kraj” prijavila je projekt “Kratki lanci opskrbe i lokalna tržišta ludbreškog kraja” na Natječaj Ruralnog programa, mjera 16.4.1.

Vrijednost prijavljenog projekta iznosi 736 tisuća kuna, a intenzitet bespovratnih sredstava iznosi 100 posto. Zadruga je formirala operativnu skupinu u koju su ušli poljoprivredni proizvođači s područja Grada Ludbrega i okolnih općina, koji nude i osiguravaju široku paletu poljoprivrednih proizvoda, od voća i povrća, do mesa i mesnih prerađevina, jaja, mlijeka, konzerviranog povrća i orašastih plodova, s ciljem da se navedeni proizvodi u kratkom lancu opskrbe dostave izravno iz mjesta proizvodnje do krajnjeg kupca odnosno potrošača. U sklopu projekta predviđena je i nabava dostavnog vozila, zapošljavanje jednog djelatnika, izrada web stranice za internetsku prodaju proizvoda, uređenje zelene točke na ludbreškoj tržnici te troškovi sudjelovanja na lokalnim sajmovima. Važnost i vrijednost projekta prepoznali su lokalni proizvođači koji su se odlučili uključiti u isti. Predviđeno trajanje projekta je 3 godine.

 class=
 class=
U zadruzi nemaju dovoljno mjesta za zajedničke strojeve strojeve, pa razmišljaju o širenju