Ako se primjenjuju odgovarajuće mjere njege i održavanja, živice mogu biti dugogodišnje. U literaturi postoje podatci o živicama starijima od 100 godina, više od bilo koje drvene ograde, a i ljepše od kamenih i sličnih.
VRSTE BILJAKA ZA ŽIVE OGRADE
Postoje dvije vrste živih ograda – formirane i slobodno rastuće.
Formirane ili oblikovane živice različitih su oblika, a najbolje su one u presjeku oblika trapeza, jajasta ili ovalna oblika, jer kod takvih svjetlost dopire do svih dijelova biljke i žive ograde, u tom je slučaju sklop gust i pun.
Oblik slobodno rastuće živice je određen oblikom krune grma zasađene vrste. Za takve živice koriste se vrste koje se osim lijepim i zanimljivim listom odlikuju i lijepim cvjetovima, a cvjetaju obilno svake godine. Krase ih i plodovi zanimljiva oblika, koji i zimi ostaju na granama.
Prema visini žive ograde dijele se na niske, visine do 0,5 m, srednje visoke, od 0,5 do 2 m i više od 2 m.
FORMIRANE ŽIVICE
LISTOPADNE
KALINA – Ligustrum vulgare
Kalina je listopadni grm tamnozelenih, kožnatih listića. Cvjetići su krem bijele boje, skupljeni u metličaste cvatove a javljaju se u lipnju. Nakon cvatnje stvaraju se crne bobice, koje dugo ostaju na granama. Samoniklo može narasti do tri metra u visinu. Najviše se rabi za živice pa cvijet izostaje (pojavljuje se u slobodno rastućim grmovima). Oblikovni rez obavlja se 2 – 4 puta, u razdoblju od svibnja do rujna. Ako se ne zahtijeva uniformno potomstvo, razmnožava se sjemenom. Najbolje je razmnožavati reznicama ljeti. Kalina uspijeva na svakom ocjeditu tlu, a dobro podnosi i jako sunce i polusjenu. No kultivar Ligustrum ovalifolium zimzeleni je grm uspravna, snažna rasta tri metara visok. Kožasti, ovalni listovi su s lica sjajno zeleni a s naličja žućkasto zeleni. Cvjetovi su žuto bijeli i pojavljuju se ljeti skupljeni u metlice. Najzahvalnija je vrsta za zimzelene živice i dobro podnosi oštru zimu. Listovi L. o. “Aureum” žuto su obrubljeni ili imaju posve žute listove. Forma argenteo marginatum ima listove bijelo srebrnasta ruba. Dobro uspijeva u svakom plodnom, ocjeditu tlu, uključujući i vapnenasta.
FORZICIJA – Forsythia
Brojni križanci i ukrasni oblici prepoznatljivi su po žutim cvjetovima koji se javljaju u travnju i svibnju, prije listanja. Nakon cvatnje razvijaju se tamno zeleni listovi. Sorte uspravna rasta prikladne su za oblikovni rez, pa se rabe i kao živice. Sadi se kao soliter ili u skupine po nekoliko primjeraka. Traži puno svjetla kako bi bogatije cvala, ali je skromna u zahtjevima prema tlu. Brzog je rasta. Razmnožava se zelenim i zimskim reznicama. Dobro podnosi onečišćeni zrak. Najpoznatija je Forsythia x intermedia. Snažnih uspravnih grana prekivenih cvjetovima u malim skupinama duž cijelih izboja. Naraste do tri metra visoka.