SAPARD program poseban je predpristupni program za poljoprivredu i razvitak ruralnih područja. Usvajanje standarda u poljoprivredi i razvoju ruralnih područja iziskuje dodatna financijska sredstva za različita ulaganja. SAPARD program namijenjen je upravo za investicije koje trebaju pomoći usvajanju standarda Europske unije.
Republika Hrvatska ima na raspolaganju sredstva za dvije mjere SAPARD programa – mjeru 1. „Ulaganje u poljoprivredna gospodarstva“ i mjeru 2. „Unaprjeđenje prerade i trženja poljoprivrednih i ribljih proizvoda“ čiji su korisnici poljoprivredna gospodarstva te obrtnici i pravne osobe registrirane za obavljanje djelatnosti za koju podnose prijavu.
Od srpnja 2006. godine kada je raspisan prvi natječaj za dodjelu sredstava iz SAPARD programa, do veljače 2008. godine i trećeg natječajnog kruga, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja zaprimilo je ukupno 120 prijava.
Nakon administrativne provjere i kontrole na terenu odobreno je 36 projekata ukupne vrijednosti oko 259 milijuna kuna, dok je vrijednost ugovorene potpore iznosila oko 111 milijuna kuna.
Od ukupno raspoloživog iznosa namijenjenog sufinanciranju projekata za mjere 1. i 2., ostalo je raspoloživo oko 130 milijuna kuna za buduće korisnike.
I ovom prigodom važno je skrenuti pozornost na nekoliko činjenica:
– natječaj se može pronaći u Narodnim novinama te na internetskim stranicama Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (http://www.mps.hr/projekti/projekt.asp?PID=42),
– SAPARD program temelji se na principu „tko prvi dobiva“ te je stoga vrlo važno ne čekati posljednji trenutak za slanje prijave,
– prijave i potrebna dokumentacija šalju se u Ravnateljstvo za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi, Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja isključivo poštom kao što se navodi u natječaju,
– na internetskim stranicama MPRRR-a dostupan je Vodič za korisnike i Pravilnik o provedbi SAPARD programa kojim se propisuje korištenje sredstava SAPARD-a, utvrđuju ciljevi i namjena programa, način korištenja sredstava, korisnici i uvjeti za dobivanje sredstava, financiranje projekata, izvještavanje, kontrola, obrasci te postupci i potrebni dokumenti vezani uz provedbu.

Prethodni članakRazmnožavanje maslina – jednostavnije i jeftinije
Sljedeći članakPoticaji za lijesku
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.