Patvorenjem meda nazivamo namjerno mijenjanje sastava ili svojstva meda tvarima koje nisu njegovi prirodni sastojci. Pri tome se u med stavljaju dodaci koji imaju svrhu poboljšati izgled ili druga svojstva.

Kad govorimo o patvorenju meda i druge hrane, dodaci bi trebali poboljšati izgled, okus, boju, miris, viskoznost i druga organoleptička svojstva. Kod meda razlikujemo “pozitivno” patvorenje. Kad želimo obogatiti med dodavanjem i umješavanjem peluda, propolisa, matične mliječi, sokova ljekovitog bilja, orašastih plodova i dr. prehrambenih sastojaka. Njima želimo podići njegovu ljekovitost, okus i izgled kako bi dobili proizvod s dodanom vrijednošću.

Negativnim patvorenjem mogli bi nazvati dodavanje drugih tvari čime postižemo veći volumen i posljedično profit. Osnovna svrha patvorenje meda je dodavanje jeftinijih, najčešće okusom slatkih tvari . Kao što su saharoze, glukozno fruktoznog sirupa, melase, škrobnog sirupa i sličnog. Ovime se povećava volumen i umanjuje kvaliteta meda iako su svi sastojci prehrambeni.
Infografika: Lažni med

Danas tehnološka i tehnička dostignuća često omogućavaju stvaranje umjetnih proizvoda koji su gotovo isti kao i prirodni. To znači da bi se mogao proizvesti i umjetni med poput prirodnog koji bi kao patvorinu teško ili nikako dokazali. U prirodnom medu obavezno se nalaze zrnca peluda i ponešto propolisa. Upravo dokazivanje zrnaca peluda (peludna analiza) dokazuje njegovu izvornost i vrijednost. Količina zrnaca propisana je podzakonskim aktima.

Preporuka je da se med nabavlja kod poznatog pčelara za kojeg ste sigurni da ima dovoljno košnica s pčelama i da ima višak za prodaju. Uz to mora biti i pogodna godina za medenje. Hrvatski pčelarski savez u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, pokrenuo je projekt Nacionalne staklenke za med kao jedan od oblika promocije domaćeg meda.

Osim čitanja deklaracije, Nacionalna staklenka za med svojom prepoznatljivošću lako i na prvi pogled upućuje na domaće podrijetlo meda. U Nacionalnoj staklenci za med nalazi se isključivo med s hrvatskih pčelinjaka, označen naljepnicom Med hrvatskih pčelinjaka i jedinstvenim serijskim brojem, putem kojeg svatko može provjeriti koji je pčelar, gdje i kada proizveo taj med.