Pčelari su gotovo svakodnevno izloženi ubodima pčela, što značajno doprinosi vitalnosti i jačanju imunološkog sustava. Tijekom jedne sezone pčelarenja ubode ih barem stotinjak pčela, što uz svakodnevno udisanje propolisa doprinosi pravilnom radu imunološkog sustava.
Prema najnovijim istraživanjima Međunarodnog centra za praćenje virusa, na Sveučilištu John Hopkins iz Baltimora SAD, u koje su bili uključeni i znanstvenici iz provincije Hubei iz Kine, a kasnije su se pridružili i znanstvenici referentnog centra za COVID-19 iz Nizozemske, došlo se do zaključka da pčelinji otrov, kojem su pčelari izloženi svakodnevnim ubodima, štiti od koronavirusa.
U isto vrijeme i ugledni hrvatski znanstvenik na području pčelarstva, prof. dr. Nikola Kezić, proveo je anketu među pčelarima iz nama susjednih zemalja, o oboljelim pčelarima od koronavirusa i do sada među stotinama ispitanika nije ustanovljen niti jedan oboljeli.
Istraživanja kineskih znanstvenika, provedena na 5115 pčelara u samom Wuhanu, epicentru epidemije, pokazali su da niti jedan nije obolio od korona virusa. U svojim istraživanjima išli su toliko daleko da su 121 ispitanika koji su prethodno bili na apitoksinoterapiji (terapija pčelinjim otrovom – ubodima pčela), izložili potvrđenim slučajevima i nitko se od njih nije zarazio virusom COVID-19.
Za pretpostaviti je da su pčelari otporniji na novi virus ili su potpuno rezistentni na njega. U isto vrijeme provedeno je istraživanje o utjecaju propolisa u jačanju imunološkog sustava kod ljudi, u kojem su međuostalim pokazali njegovo antivirusno djelovanja virusa. Od prije je poznato da je propolis prirodni antibiotik i antiseptik, koji se koristi kod dezinfekcije usne šupljine i dišnih putova.