U godinama kad se u proljeće toplo vrijeme s dužim i sunčanim razdobljima izmjenjuje s prodorima hladnog zraka u košnicama često dolazi do problema s razvojem legla. Takvo vrijeme sprječava nastajanje većih površina legla iz kojeg će izaći mlade pčele.

One su potrebne za iskorištavanje nadolazećih paša. Najveći zadatak pčelara u proljeće je usmjeravanje razvoja pčelinjih zajednica u skladu s vremenskim prilikama i jačinom zajednice kako bi bile što jače i što je moguće bolje pripremljene za prvu glavnu pašu. Željeni razvoj osigurava stalan dotok hrane uz istovremeno, pravodobno, ali i oprezno proširenje prostora. Pri tome treba paziti da zajednica ne uđe u rojevni nagon.

Rotiranje plodišta

Uz promatranje unosa hrane i dohranjivanje, poticanje razvoja u proljeće obavljamo i određenim premještanjem dijelova košnica ili mijenjanjem rasporeda okvira. Meteorološkom najavom duljeg toplijeg razdoblja poticanje razvoja možemo napraviti premještanjem nastavaka ako pčelarimo košnicama nastavljačama, premještanjem okvira u AŽ košnicama ili otvaranjem medišta i otklapanjem dijela poklopljenog meda. U proljeće je saće u okvirima donjeg nastavka uglavnom prazno ili ima tek ponešto meda na krajnjim okvirima. Leglo, matica i preostali dio hrane je u gornjem nastavku. Tada gornji nastavak spuštamo na podnicu, a na njega stavljamo prazni donji. Oni međusobno ne smiju biti odvojeni matičnom rešetkom.

Matica sada seli u gornji nastavak u kojem je toplije, a ima i dovoljno praznog saća za neometano polaganje jajašaca. Tada i pčele počinju seliti u gornji nastavak i premještajući med prema gore stvaraju privid unosa hrane izvana. To se matici čini kao dobra paša pa ne prekida polaganje jajašaca. Ako su pčele uzimljene u jednom nastavku ili je takva konstrukcija košnice, sličan privid unosa postiže se okretanjem nekoliko središnjih okvira. Pčele leglo uvijek razvijaju bliže letu dok stražnji dio okvira pune medom. Okretanjem za 180 o jednog, dva ili tri okvira u sredini legla pčele prenose med iz prednjeg dijela u stražnji i tako hrana opet kruži unutar košnice i stvara dojam unosa izvana. Kad je zajednica jaka može se okrenuti i cijeli nastavak. Nakon 15 ili nešto više dana ovisno o pašnim i vremenskim prilikama ovu zamjenu nastavaka možemo ponoviti.

Okretanje okvira jedini je način stimuliranja razvoja kod AŽ košnica bez prihranjivanja jer su zajednice najčešće uzimljene samo u plodištu. Ovim postupcima poticanja razvoja iskorištavamo zalihe meda iz same košnice čime se oslobađa prostor za nove paše, ali štedi i vrijeme potrebno za prihranjivanje.

Foto: Gary Yeowell 

Izvor: Gospodarski kalendar