Hrvatska udruga pčelara „Pčelinjak“ još je početkom 2021. g. tražila nižu stopu PDV-a na med proizveden u Hrvatskoj. Nažalost, još uvijek nije snižena stopa poreza na med iz Hrvatske čime se domaći med izjednačava s onim uvoznim. Kad Ministarstvo financija planira promijeniti ovu odluku, ostaje nejasno!

Predsjednik „Pčelinjaka“, Dražen Jerman u svom dopisu upućenom Hrvatskom saboru, Odboru za financije i državni proračun, uputio je prijedlog za smanjenjem PDV-a na med. Naveo je tešku situaciju u pčelarskom sektoru zbog upotrebe pesticida; klimatskih promjena, pojave novih bolesti kod pčelinjih zajednica i velikih gubitaka istih. Istražujući po stopama PDV-a u Hrvatskoj uočili su da PDV na poljoprivredne proizvode iznosi 13 %. Na med iznosi 25 %.

Upitna kvaliteta uvoznih medova

Veliki problem na hrvatskom tržištu predstavljaju i uvozni medovi upitne kvalitete. Iz tog razloga predložili su uvođenje dvije stope PDV-a. Sve kako bi zaštitili hrvatsku proizvodnju meda i osigurali konkurentnost domaćeg meda na hrvatskom tržištu. Na hrvatski med predložila se stopa od 13 %. Na uvozne medove predložena je stopa u iznosu od 25 %. Ispred Odbora za poljoprivredu brzo je reagirala i predsjednica Odbora u Hrvatskom saboru, Marijana Petir koja navodi:

S ciljem osiguranja opstanka pčelarske proizvodnje u Republici Hrvatskoj, a posredno i očuvanja ruralnih područja te biološke raznolikosti, smatram kako je potrebno razmotriti mogućnost smanjenja stope poreza na dodanu vrijednost za med proizveden u Republici Hrvatskoj. Prema informacijama kojim raspolažem, PDV za med iznosi 5 % u Poljskoj; 9,5 % u Sloveniji, 7 % u Njemačkoj, 9 % u Italiji. Uz navedeno, neke države članice i države u okruženju primjenjuju sniženu stopu PDV-a na sve prehrambene proizvode. Pojedine članice primjenjuju sniženu stopu samo na odabrane proizvode ili skupine proizvoda.

Slijedom navedenog, Petir je uputila dopis Ministarstvu financija i ministru Marića. U dopisu je pitala kad planira predložiti sljedeći krug najavljenih poreznih rasterećenja koja bi uključila i smanjenje PDV-a na med.

Ministarstvo financija bez jasnog odgovora

Iz Ministarstva financija su potkraj ožujka 2021. g. spomenuli kako je u razdoblju 2016.-2020. g. provedeno 5 krugova porezne reforme. U skladu s programom Vlade RH od 2020. do 2024. planira se nastaviti s poreznim rasterećenjima.

Prema ovoj i svim drugim inicijativama za sniženje stopa PDV-a po završetku analize predložit će se aktivnosti usmjerene na proširenje primjene sniženih stopa PDV-a, poručili su iz Ministarstva financija.

No, i godinu dana kasnije, hrvatski med, ne samo da nije uvršten na popis za sniženje PDV-a, nego pčelarstvo nije uvršteno niti u osjetljivu granu poljoprivrede. Na ovu opasku, ove godine je ponovno stigao „šprancirani“ odgovor. U njemu ponovno s trenutnim izmjenama u pogledu primjene snižene stope PDV-a nije obuhvaćen med.

Nažalost, zaključuje se da u Ministarstvu financija nisu osjetljivi na pitanja poljoprivrednika, domaćih proizvođača meda. Možda zbog nepoznavanja materije, a možda zbog prevelikog opsega posla i nedostatka vremena. Tako iz Ministarstva financija te Porezne uprave nisu u stanju odgovoriti na upite iz redakcije Gospodarskog lista niti 4 mjeseca nakon postavljenog pitanja vezanog uz poljoprivrednu proizvodnju. Poljoprivreda, primarna grana gospodarstva, očito im nije previše bitna.

Prethodni članakU proizvodnji uljarica konkurentni smo na europskom tržištu
Sljedeći članakVodopija – hranjiva i ljekovita biljka za perad
Ivan Stupnišek, mag. ing. agr.
Rođen 1985. g. u Zagrebu, gdje završava osnovnu i srednju školu za dentalnog tehničara, te poslije pripravničkog staža u Stomatološkoj poliklinici Perkovčeva u Zagrebu upisuje preddiplomski studij Agroekologija na Agronomskom fakultetu, zatim diplomski studij Ekološka poljoprivreda i agroturizam koji završava 2012. g. Stručnu praksu i terenski rad obavlja na Zavodu za opću proizvodnju bilja u okviru projekta prof. dr. sc. Milana Mesića „Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš“, Zavodu za voćarstvo (stručni projekt) te Zavodu za poljoprivrednu zoologiju (stručni projekt). Od 2014. urednik u Gospodarskom listu; autor nekoliko stručnih i znanstvenih članaka. Prijašnje radno iskustvo u DTC Sertić na radnom mjestu supervizora, B2B kampanje, ljudski resursi. U Stil pekarni radio kao prodajni predstavnik tijekom studija. U Interpunktu tijekom studija radio u marketingu (telesales), te u Bogadura grupaciji kao voditelj evenata za razne klijente. Služi se engleskim i osnovno španjolskim jezikom. Područja interesa: precizna i ekološka poljoprivreda, obnovljivi izvori energije, integrirana zaštita bilja, stočarstvo, peradarstvo, ljekovito bilje, nove tehnologije, PR i marketing, novinarstvo. Znanstvene publikacije: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/38362