Uzgoj domaćeg goluba seže u doba antike kad je kao životinja s visokom reproduktivnom sposobnošću bio cijenjen zbog ukusnog mesa, dostupnog u svako doba godine. Usto je naširoko korišten kao glasnik i proizvođač prvorazrednog gnojiva za usjeve. Počevši od ranog Srednjeg vijeka do sredine 19. stoljeća bio je sastavni dio nametnutih feudalnih podavanja u naturi.
Tijekom ratnih uvjeta, poraća i dugotrajnih kriza golublje meso predstavljalo je značajan autonomni izvor dodatnih bjelančevina za iscrpljeno pučanstvo. Tako je bilo nakon 2. svjetskog rata i u mnogočlanoj obitelji Alojza Streleca (64) iz Donje Voće pokraj Ivanca. Zbog stečaja tvrtke u kojoj je radio 16 godina u Italiji odlučio se 2017. vratiti u svoj zavičaj. Tamo je napravio kuću i moderan komforan golubinjak, dugačak jedanaest i širok šest metara. On se lako čisti i dezinficira te pruža dobru zaštitu od glodavaca i grabežljivaca. Aktivan je član udruge uzgajatelja malih životinja Fauna iz Ivanca. Spada u skupinu starijih, strpljivih uzgajatelja pasminskih golubova koji su bili očarani ovim pticama još od dječačke dobi.
Vrhunske rasplodne životinje
U njegovom matičnom jatu zastupljeni su francuski mondeni s devet parova u četiri nijanse boje. Zatim američki kraljevski golubovi s devet parova u četiri boje i mađarski domaći golubovi s dvanaest parova u tri boje perja. Kao educirani sudac za golubove redovito posjećuje izložbe i sajmove u inozemstvu. Prati nove trendove u uzgoju i selekciji pasminskih golubova. Uzgojno jato bazira se na golubovima uvezenim iz Njemačke, Austrije i Mađarske koje je plaćao od 70 do 100 eura za pojedini primjerak. Nije bilo jeftino ići po njih, ali se isplatilo jer se radi o vrhunskim rasplodnim životinjama. Njihov uzgoj ima gospodarsku pozadinu, kao dodatni prihod od prodaje mladih golubova za daljnji rasplod, premda je kod nas teško postići veću cijenu od 200 kuna za primjerak.
Osvojene nagrade na izložbama potvrđuju njegovu reputaciju uzgajatelja prve klase. Više puta je dobio titulu za najboljeg goluba u izloženoj pasmini s ocjenom od 96 bodova. Odlučujući kriterij za postizanje izvrsnih rezultata prilikom ocjenjivanja na izložbama nije samo njihov tip i ujednačena čista boja perja, nego i dobra kondicija te upadljivo držanje u izložbenom kavezu, tipično za pasminu.
Međutim, sam put do postizanja tako visoke kvalitete u uzgoju nije nimalo lak i jednostavan. Pored uvjeta držanja, kvalitetne hranidbe i poznavanja osnova genetike također je važno podrijetlo rasplodnih golubova koje će davati potomstvo s dobrim genima. Dobrim poznavanjem rodoslovlja svojih golubova, fenotipa i genotipa, Alojz znalački provodi odgovarajuća sparivanja u kojima se dobra svojstva međusobno nadopunjuju, pazeći da ne ulazi previše u uže krvno srodstvo, čime bi se moglo negativno utjecati na plodnost i vitalnost potomstva. Ciklus razmnožavanja odvija se od ožujka do rujna.
U tom razdoblju golubovi odgoje u četiri legla 80 do 90 mladih, a dvadesetak od toga broja ostavlja se za obradu u vlastitoj kuhinji. Hranidba itekako utječe na vitalnost, plodnost, proizvodne rezultate i zdravstveno stanje matičnog jata. Različiti omjeri miješanja žitarica, sitnozrnih mahunarki i uljarica prilagođeni su njihovim potrebama za hranjivim tvarima, ovisno o godišnjem dobu, odnosno jesu li u reproduktivnom ciklusu ili miruju.
U glavnom razdoblju razmnožavanja početkom ljeta i mitarenja u jesen, potrebna je veća količina bjelančevina (grahorica, grašak, pšenica) a za hladnog vremena više energije (kukuruz uz manji postotak uljane repice i suncokreta). Dok roditeljski parovi podižu svoj pomladak, zrnatu smjesu nadopunjuje s peletiranom hranom za purane koju kupuje od domaćeg proizvođača u Međimurju. Godišnje potroši oko dvije tone hrane.
Kad se u popodnevnim satima vrati s posla u Sloveniji, onda širom otvara vrata golubinjaka i golubovi izlaze na oveću livadu gdje kljucaju različito bilje koje može ojačati njihov imunitet. Boravak na suncu ih jako veseli. Ujedno je i jedan od najučinkovitijih pomagača za postizanje dobre forme, jer sunčeve zrake uništavaju većinu klica.