Višak topline je potrebno na odgovarajući način odavati iz jaja, pa je rješenje pronađeno u primjeni ohlađivanja i prskanja pačjih jaja. Stoga možemo kazati da primjena ohlađivanja i prskanja pačjih jaja u posljednjoj fazi inkubacije čini najveću razliku od inkubacije kokošjih jaja. Za inkubaciju pačjih jaja osobito su za manje proizvođače prikladni jednoslojni inkubatori. U njima se najlakše nadziru temp., vlaga i provjetravanje. Najlakše se provodi i hlađenje jaja. Kako su to redovito inkubatori razmjerno manjeg kapaciteta, jednostavnija je manipulacija. Zato će s njima lakše raditi i oni proizvođači koji nemaju iskustva s inkubacijom pačjih jaja.
No, s obzirom na veličinu jaja treba kazati da pačja jaja traže 1/6 više prostora od kokošjih. Stoga je potrebno na inkubatorski prostor od 300 kokošjih predvidjeti oko 250 pačjih jaja. U posljednje vrijeme za inkubaciju pačjih jaja sve se više rabe višeslojni inkubatori. Oni imaju ugrađen uređaj za automatsko okretanje jaja, ventilator i raspršivać za vlagu. Sastoje se od predvalionika i valionika. U predvalioniku pačja jaja borave od 1.-25. dana inkubacije. Dok u valioniku od 26.-28. dana, koliko i traje inkubacija pačjih jaja.
Kako je cijena takvog inkubatora razmjerno velika, za njega se zasad odlučuju veći proizvođači. No, bez obzira na tu činjenicu, ukratko ćemo opisati najznačajnije čimbenike inkubacije pačjih jaja za oba tipa inkubatora. Na samom početku treba kazati da svaki inkubator treba biti smješten u odgovarajućoj prostoriji. Za tu svrhu služe dobro izgrađene prizemne prostorije, koje nisu izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti i u kojima treba vladati stalna temperatura od oko 20-22°C, relativna vlaga od 75% i pravilna ventilacija bez propuha. Osim toga, prostorija bi trebala biti toliko velika da je pristup inkubatorima sa svih strana omogućen.