Koliko je potrebno NPK 7-20-30 po voćki za jesensku gnojidbu? Uzgoj je na podlozi M-9 gusti sklop na žici.
U osnovnoj (jesenskoj) gnojidbi prvenstveno namirujemo potrebe voćaka za fosforom i kalijem. S obzirom na to da se radi o hranjivima koja su slabo pokretna u tlu (nema opasnosti od ispiranja) poželjno je osnovnu gnojidbu kombinirati s dubokom obradom tla kako bi se hranjiva što više približila korijenovu sustavu. Točne količine pojedinih gnojiva mogu se izračunati samo na osnovi poznavanja stanja opskrbljenosti tla i biljke pojedinim hranjivima (kemijska analiza tla i lišća). Podloga M9 snažno utječe na smanjenje vegetativnog rasta, stoga je gnojidba pojedinačnih stabala manja i oskudnija. Kako niste naveli kondiciju i prinose, preporučujemo vam gnojidbu sa 450 kg/ha (45 kg/1000 m2) spomenute formulacije gnojiva. Isto tako, možete koristiti i neku drugu formulaciju s manjim udjelom dušika, npr. 5-20-30 S. Ova količina je dostatna za postizanje srednje visokih prinosa. Gnojivo preporučujemo primijeniti širom tj. po cijeloj površini. Potrebna količina gnojiva po voćki predstavlja kvocijent između preporučene količine gnojiva po površini i broja voćki. Naravno, uz osnovnu gnojidbu treba od početka vegetacije izvršiti jednu do dvije prihrane UREOM ili KAN-om kako bi se namirile potrebe voćaka za dušikom. U ovom razdoblju vam preporučujem, ako ste u mogućnosti, i primjenu nekog organskog gnojiva (stajski gnoj).

Prethodni članakEuropska komisija odobrila je Hrvatskoj više od 2 milijarde EUR za jačanje sektora poljoprivrede i seoskih krajeva
Sljedeći članakKarfioleti
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.