U malom voćnjaku imam nekoliko trešanja koje lijepo cvjetaju i rode. Nakon nekog vremena plod se osuši i otpadne, a sazrije tek oko 20 posto ploda. Kako da to spriječim?
Prema opisanim simptomima, teško je točno utvrditi što je uzrok ovakvog opadanja plodova. Ipak, najvjerojatnije se tu radi o napadu gljivice iz roda Monilinia ili virusom šarke šljive. Ako je problem gljivica roda Monilinia tada je situacija nešto povoljnija. To može spriječiti, tj. smanjiti pravovremenom zaštitom voćke. Ovaj uzročnik uzrokuje sušenje rodnih grančica, trulež ploda, a može uzrokovati i opadanje plodova dok još nisu sazreli. Protiv Monilinije treba prskati sredstvima na bazi bakra u vrijeme mirovanja vegetacije ili u fenofazi bubrenja pupova. Također prskanje treba ponoviti fungicidima na bazi boskalida ili priaklostrobina u početku cvatnje (može i u cvatnji sve do kraja cvatnje), te u fenofazi rasta ploda. Virus šarke šljive također izaziva sušenje rodnih grančica i opadanje nezrelih plodova, ali i specifične mrlje na listovima. Ako je problem virus šarke šljive, tada, nažalost, pomoći nema i potrebno je stablo iskrčiti i spaliti kako se bolest ne bi širila dalje.

Prethodni članakKad i kako primijeniti cink u gnojidbi krumpira?
Sljedeći članakKako spriječiti bolesti ruža?
Goran Fruk, dr.sc.
Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu Agronomskom fakultetu, 2008. godine, usmjerenje voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo. Od 2009. godine zaposlen je kao znanstveni novak na Zavodu za voćarstvo. Koautor je 2 knjige, 20-ak znanstvenih radova te je sudjelovao na 15 međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova. Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu Agronomskom fakultetu, 2008. godine, usmjerenje voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo. Od 2009. godine zaposlen je kao znanstveni novak na Zavodu za voćarstvo. Znanstveno se usavršavao u Rijeci (Sveučilište u Rijeci Tehnički fakultet) te Sloveniji (Sveučilište u Ljubljani Biotehnički fakultet). Suradnik je na modulima na Voćarstvo, Voćarstvo 1, Suvremene tehnologije čuvanja i pakiranja voća te Specifičnosti tehnologije čuvanja i pakiranja voća. Suradnik je na više domaćih i međunarodnih stručnih i znanstvenih projekata iz područja genetskih resursa u voćarstvu, proizvodnje voćnih vina, čuvanja voća i smanjenja fizioloških poremećaja u plodovima voća tijekom čuvanja. Održao je nekoliko radionica iz rezidbe voćaka u sklopu raznih stručnih projekata. Koautor je 2 knjige, 20-ak znanstvenih radova te je sudjelovao na 15 međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova. Član je Međunarodnog društava za hortikulturne znanosti (ISHS) od 2010.