Za navedeno područje bih preporučio bijelu sortu incrocio manzoni (križanac sorti pinot bijeli i rajnski rizling). Odlika ove sorte je što kasno kreće sa vegetacijom. Time ćete izbjeći štete od proljetnih mrazeva, a vrlo rano dozrijeva čime ćete u navedenom klimatskom području dobiti optimalnu zrelost grožđa i pravovremenu fiziološku pripremu biljke za zimsko mirovanje. Sorta je slabije bujnosti pa njega nasada nije komplicirana.
Od crnih sorata bih vam preporučio pinot crni. Dobra opcija za navedeno područje bila bi i sadnja među manjim uzgajivačima sve popularnijih sorata tolerantnih na bolesti. To su johanniter, solaris, merzling, bianca od bijelih i regent, cabernet cortis, leon milot od crnih. Radi se o njemačkim i francuskim sortama, nastalima višedesetljetnim oplemenjivanjem na bolesti otpornih američkih loza s europskim plemenitim sortama. One posjeduju visoku otpornost na pepelnicu i peronosporu (ne zahtijevaju puno prskanja), ali i na niske zimske temperature koje se su česte na navedenom području. Razmaci sadnje u proizvodnim vinogradima koji se obrađuju strojem kreću se od 210 do 230 cm između redova.
Ukoliko ćete vinograd obrađivati i prskati ručno ili malim jednoosovinskim strojevima razmak sadnje može biti i 190- 200 cm, manje ne, kako bi vinograd u navedenim uvjetima ipak bio što osunčaniji i prozračniji. Najprihvatljiviji uzgojni oblik bio bi jednostruki Guyot, a razmak sadnje između trsova u redu 90-100 cm. Kod vinograda u nizinskim područjima izrazito je važno osigurati kvalitetnu odvodnju viška vode tijekom čitave godine kako nebi došlo do odumiranja korijena u natopljenom tlu. Za incrocio manzoni i pinot crni raspitajte se u Fragariji u Kupinečkom Kraljevcu. Za otporne sorte morati ćete se raspitati u nekom od najbližih rasadnika u Sloveniji.