Možete li me uputiti na literaturu koja bi mi pomogla u prelasku maslinika s konvencionalne na ekološku proizvodnju? Riječ je o masliniku na području Makarske rivijere, nisu korištena SZB-a, ali je gnojeno mineralnim gnojivom. Zanima me i ekološki način prevencije i tretiranja infestacije maslinika potkornjakom.
Preporučila bi vam dvije knjige: Ekološka poljoprivreda, autor: Darko Znaor (vrlo vrijedna knjiga u kojoj se općenito govori o ekološkoj poljoprivredi) i Zaštita masline u ekološkoj proizvodnji, autor: Mario Bjeliš (gdje osim svojstava štetnika i bolesti koje dolaze na maslini, možete pronaći i nešto o zaštiti protiv smeđeg i crnog potkornjaka). Popis i informacije o registriranim sredstvima za zaštitu bilja u ekološkom maslinarstvu možete pronaći na stranicama Ministarstva poljoprivrede, odnosno fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS): https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

dr. sc. Sara GODENA

Prethodni članak200 milijuna kuna za obnovljive izvore energije
Sljedeći članakKako smanjiti octikavost vina?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.