Supruga i ja živimo od skromnih mirovina, a imamo kćer koja je dijabetičar i nije u radnom odnosu. Do sada smo svi imali dopunsko zdravstveno osiguranje na teret države. Imamo poljoprivredno gospodarstvo za koje na godišnjoj razini dobijemo 7.500 kn. Budući da po članu kućanstva godišnji prihod ne smije prijeći 1516, 32 kn, nije nam jasno kako je HZZO sada odbio zahtjev uz objašnjenje da više ne ispunjavamo uvjete. Kome se možemo obratiti i što nam je potrebno od dokumentacije?
Pripadali ste u kategoriju osiguranih osoba čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije bio veći od 45,59% proračunske osnovice, a što trenutno iznosi 1.516,32 kn (prihodovni cenzus) i to temeljem rješenja nadležnih tijela (npr. Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Centra za socijalnu skrb i sl.), time da se pri tome uzima u obzir prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu. Međutim, iz dostavljenih podataka uredništvu časopisa Gospodarski list, proizlazi da i dalje možete ostvarivati pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje na teret Državnog proračuna Republike Hrvatske. S obzirom na to da vam je sukladno odredbi članka 22. Pravilnika o postupku, uvjetima i načinu utvrđivanja prava na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna (Narodne novine”, broj 91/13., 136/13., 21/14., 1 35/14. i 144/14.) prestao Ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju zbog gubitka prava na policu na teret državnog proračuna Republike Hrvatske, temeljem članka 27. navedenog Pravilnika, a budući da se radi o upravnom postupku, imate pravo podnijeti prigovor u zakonskom roku od 15 dana od primitka rješenja nadležnog tijela Hrvatskog zavoda za zdravstvenog osiguranje radi utvrđivanja prava na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog proračuna RH. Stoga, o navedenom pravu u prvom stupnju odlučuju ustrojstvene jedinice regionalnih ureda Hrvatskog zavoda za zdravstvenog osiguranje i njegove područne službe, dok osiguranik protiv rješenja donesenog u prvom stupnju ima pravo žalbe Direkciji Hrvatskog zavoda za zdravstvenog osiguranje.

Alan VAJDA, mag.iur.

Prethodni članakHrskavci
Sljedeći članakPotpisani ugovori za 212 projekata vrijednih 650 milijuna kuna
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.