Kao vlasnika OPG-a zanima me u kojem sam roku nakon sklapanja ugovora o radu s radnikom dužan istog prijaviti na obvezna osiguranja, tj. na HZMO i HZZO?
Uredbom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju (NN, 151/2014), koji je u primjeni od 1. siječnja 2015., izmijenjeni su rokovi za uspostavljanje prijave o početku osiguranja za osobe u radnom odnosu. Naime, obveznik tj. poslodavac dužan je Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje dostaviti prijavu o početku osiguranja najranije 8 dana prije početka rada, a najkasnije prije samog početka rada. Nakon uspostavljanja prijave, poslodavac preuzima potvrdu u elektroničkom obliku ako je Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje dostavio e-prijavu, odnosno ovjereni primjerak prijave u papirnatom obliku ako prijava nije uspostavljena u elektroničkom obliku, s time da navedena potvrda služi kao dokaz nadležnim tijelima da je prijava uspostavljena u zakonom propisanom roku. Također napominjemo da se navedene prijave obavljaju isključivo elektroničkim putem preko usluge e-prijave dostupne na internetskoj stranici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje www.mirovinsko.hr, uz iznimku poslodavaca koji zapošljavaju do 3 radnika. Međutim, ako osiguranik ne započne raditi na dan početka osiguranja koji je dogovoren i uglavljen u odgovarajućem ugovoru, obveznik je to dužan dojaviti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje taj dan, u protivnom je propisana kazna od 61.000,00 do 100.000,00 kuna.

Alan VAJDA, mag. iur.

Prethodni članakSmije li susjed držati koze tik uz ogradu?
Sljedeći članakTehnologija proizvodnje jabučnog octa
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.