Imam poljoprivredne površine u više županija od kojih niti jedna nije veličine 1 ha (u upisnik imam upisan jedan SOPG). Može li jedan OPG sačinjavati više dislociranih poljoprivrednih površina? Može li se šumsko zemljište također ubrojiti u OPG? Postoje li poticaji za sadnju egzotičnog voća te ima li u tome kakav utjecaj osnivanje OPG-a?

ODGOVOR

Zakonom o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN, br.  29/18. i 32/19.; dalje u tekstu: Zakon o OPG-u) definirano je da je OPG organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe. On radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji. U skladu s člankom 11. stavkom 1. Zakona o OPG-u, uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a jest posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi i to zemljišta za bilinogojstvo, odnosno posjedovanje stoke za stočarstvo.

Proizvodni resursi za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji, najmu, odnosno korištenju nositelja OPG-a i/ili članova OPG-a. Upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (dalje u tekstu: Upisnik OPG-ova) obavlja se u skladu sa Zakonom o OPG-u te njegovim provedbenim propisom Pravilnikom o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (NN, broj 62/19.). U odnosu na pitanje o površini i dislociranosti poljoprivrednog zemljišta koja se upisuje u Upisnik OPG-ova, ističemo da naprijed navedeni propisi ne propisuju ograničenja u pogledu poljoprivredne površine koja se upisuje u Upisnik OPG-ova.

Sukladno Zakonu o OPG-u, fizička osoba koja zbog samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede ima ekonomsku veličinu gospodarstva (dalje u tekstu: EVPG) veću od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3000 eura i/ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit u skladu s posebnim propisima, ako odabere organizacijski oblik OPG-a, upisuje se u Upisnik OPG-ova.

Ako je EVPG jednak ili niži od 3000 eura, tada se poljoprivrednik može upisati u Upisnik poljoprivrednika kao organizacijski oblik samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva (SOPG) koji pretežno proizvodi za vlastite potrebe, uz mogućnost prodaje viškova neprerađenih poljoprivrednih proizvoda. Upis u Upisnik poljoprivrednika obavlja u skladu sa Zakonom o poljoprivredi (NN, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21.) i Pravilnikom o Upisniku poljoprivrednika (NN, br. 62/19. i 91/20.). Činjenica da se poljoprivredne površine nalaze u nekoliko općina ili županija također ne predstavlja ograničenje.

Za upis u Upisnik OPG-ova potrebno se  javiti u mjesno nadležnu podružnicu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju prema mjestu prebivališta budućeg nositelja OPG-a te unijeti sve čestice poljoprivrednog zemljišta (ne unosi se šumsko zemljište) za koje posjedujete valjane dokaze.

U odnosu na dodjeljivanje potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju ističemo da su uvjeti i kriteriji dodjele potpora propisani Zakonom o poljoprivredi, provedbenim propisima (Pravilnikom o provedbi izravne potpore i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2022. godinu – Narodne novine, br. 27/22. i 53/22. i Programom ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine) te natječajima za pojedine mjere. Informacije o mogućnostima podnošenja zahtjeva za potporama i sličnim pitanjima možete dobiti izravno kod poljoprivrednih savjetnika – službenika Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede.