Zanima me postupak bojenja mošta s plodom bazge – crnim grozdom. Na koju se količinu masulja stavlja i koja količina plodova bazge, stavlja li se na masulj ili u pretočeni mošt? Imam oko 250 litara masulja, mošt je roza boje, sastav je graševina, rizling, slankamenka, muškat hamburg, crna noja – htio bih dobiti crveno vino. Nedavno sam pročitao u vašem listu kako je sirovi bazgin grozd (boba) otrovan. U kakvom obliku se on stavlja na grožđe, te u kojoj količini, da oboji vino u crvenu boju. Masulj je pripremljen 13.9.2014. i stoji u kaci, koliko dana smije tako stajati?
Prema Zakonu o vinu, vino je poljoprivredni prehrambeni proizvod dobiven potpunim ili djelomičnim alkoholnim vrenjem masulja ili mošta, od svježeg i za preradu u vino pogodnoga grožđa. Stoga, dodavanje drugoga bilja ili plodova u mošt, masulj ili vino nije dopušteno. Korekciju boje u vinu moguće je obaviti miješanjem takvoga vina s vinom bogatim tvarima boje ili dodatkom za to namijenjenih enoloških preparata. Jedan od takvih preparata je Enocijanin. To je prirodni pigment dobiven iz pokožice crnog grožđa za obojenje voćnih sokova, kaša, džemova, marmelada i vina. Doziranje Enocijanina je 4-6 dcl na 100 L ili kg soka, masulja, vina. Korekciju boje možete obaviti i dodatkom određenih sorata bogatih tvarima boje (tzv. bojadiseri).
Takve sorte sadrže tvari boje i u soku. Takva sorta je npr. gamay (game) bojadiser. Osim njih, boju možete popraviti i dodatkom zdravog, zrelog crnog grožđa poput cabernet sauvignona ili merlota. Masulj na maceraciji može stajati 7 do 10 dana, te ga nakon toga obavezno treba prešati i djelomično prevreli mošt prebaciti u inox posudu, te vrenje nastaviti u zatvorenoj bačvi. Na poklopac je potrebno staviti vrenjaču (NE parafinsko ulje). Kada vrenje u potpunosti završi, vino treba pretočiti s taloga (obično nakon 4 tjedna) i zasumporiti s 6 g Vinobrana na 100 l mladoga vina. Tada se na površinu vina stavlja plutajući poklopac i nalijeva parafinsko (enološko) ulje.