Vlasnik sam manjeg vinograda kojeg obrađujem toliko da isti ne propadne. Kako nisam posebno zainteresiran za vinovu lozu, htio bih lozu orezati samo na dva reznika, ne bih ostavljao lucnjeve. Moje je pitanje hoće li u tom slučaju biti kakvog uroda (moj je cilj da ga bude što manje). Također i hoće li to imati kakve štete na samu lozu. Cilj je da loza ostane, ali bez uroda ukoliko je moguće.


Na navedeni način možete dobiti manji urod, ali ukoliko su trsovi jače bujnosti, tj. ako su do sada bili opterećeni s reznicima i lucnjevima bilo bi dobro da ostavite više od samo dva reznika. Naime ukoliko ćete tako drastično smanjiti opterećenje na bujnim trsovima doći će do tjeranja velikog broja mladica iz spavajućih pupova (iz starog drva) te ćete imati dosta posla u plijevljenju ili u rezidbi. Mladice koje će krenuti iz starog drva doduše nisu rodne pa će grožđa biti znatno manje.

Moja je preporuka da ostavite najmanje četiri reznika. Gdje god je to moguće, ostavite ih iz nerodnih rozgva (one koje rastu iz starog drva) jer su one bitno manje rodnosti ili potpuno nerodne. Dopuna ovome može biti i uklanjanje grozdova. To je najbolje riješiti odmah kada se pojave, tj. prije ili neposredno nakon cvatnje.

Prethodni članakRaspisana još dva natječaja vrijedna 300 milijuna kuna za povećanje vrijednosti proizvoda iz primarne poljoprivredne proizvodnje
Sljedeći članakKako napraviti domaći sapun od maslinovog ulja?
izv. prof. dr. sc. Darko Preiner
Docent na Zavodu za vinogradarstvo i vinarstvo, Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: sorte vinove loze, lozno rasadničarstvo, klonska selekcija sorata vinove loze, očuvanje autohtonih sorata vinove loze. Darko Preiner rođen je 10.02.1982. u Čakovcu gdje je završio Gospodarsku školu, a potom je u Zagrebu 2006.g. diplomirao na Agronomskom fakultetu, s temom „Ampelografska i genetička evaluacija mutanta Plavac mali sivi (V. vinifera L.)”. Na Zavodu za vinarstvo i vinogradarstvo Agronomskog fakulteta zaposlen je iste godine kao znanstveni novak-asistent. Doktorsku disertaciju pod nazivom “Učinkovitost masovne pozitivne selekcije autohtonih sorata vinove loze u Dalmaciji” obranio je 2012. g, a 2013. g. stječe naziv docenta i sudjeluje na brojnim nastavnim i znanstvenim aktivnostima na fakultetu. Nositelj je modula Znanstvena dostignuća u vinogradarstvu i vinarstvu na diplomskom studiju, a suradnik je na više modula na preddiplomskom i diplomskom studiju. Od 2011.mentor je na 5 diplomskih radova. Dobitnik je stipendije 2000-2006. međimurske županije i 2009. Nagrade Zaklade Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za najboljeg studenta poslijediplomskog studija. Usavršavao se u inozemstvu; 2009.g. - Training in Wine & Viticulture Topics, UC Davis, California, USA; Cochran Fellowship Program, 2008.g. -Gen bank management and operation course – Nordic Genetic Resources Center – Alnarp, Sweden, 2006.g. - Introduction to “Bologna Process” on comparability in the standards and quality of higher education qualifications in European Countries - Division of Viticulture and Pomology, BOKU University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna. Koordinator je Znanstveno nastavnog pokušališta za vinogradarstvo i vinarstvo Jazbina, Sveučilišta u Zagrebu. Odgovorna je osoba Agronomskog fakulteta za Fitosanitarni upisnik pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske i za Upisnik dobavljača sadnog materijala pri Zavodu za sjemenarstvo i rasadničarstvo, Hrvatskog centra za poljoprivredu hranu i selo. Član je radne skupine Vitis, European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR). Član je znanstvenog odbora - 5th International Scientific and Expert Conference of the International TEAM Society (Technique, Education, Agriculture & Management). Član je Povjerenstva za priznavanje sorata vinove loze pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske. Zamjenik je voditelja radne skupine za vinovu lozu, Povjerenstva za biljne genetske resurse Republike Hrvatske. Član je Povjerenstva za organoleptičko ocjenjivanje vina i drugih proizvoda od grožđa i vina pri Ministarstvu Poljoprivrede Republike Hrvatske. Također je recenzent u znanstvenom časopisu Journal of food composition and analysis. Suradnik je na brojnim nacionalnim i međunarodnim znanstvenim projektima.