Prošle godine u rujnu posadio sam 50 koštica šljive bistrice u vrtu na površini od 1 m2. Šljive su bile zrele i zdrave i nakon vađenja iz ploda odmah posađene na dubinu od 5-6 cm. Ovog sam proljeća očekivao nicanje, ali od mojih 50 nijedna nije nikla. U čemu sam pogriješio i kako bih od koštice šljive uzgojio stablo?
Postoje dva moguća uzroka izostanka nicanja. Jedna je da su koštice jednostavno pojeli poljski miševi, a druga je da u sjemenkama nije dobro protekao proces uklanjanja dormantnosti. Stoga provjerite jesu li koštice još uvijek čitave tako da nekoliko njih izvadite iz tla, jer je moguće je da će iz koštica niknuti šljive sljedećeg proljeća. Za sigurnije nicanje preporučujem da se koštice odmah nakon vađenja iz ploda operu, prosuše i spreme u sandučiće s vlažnim riječnim pijeskom i drže
na konstantnoj temperaturi od oko 0-3 °C u trajanju od oko 4 mjeseca. Vlažnost pijeska treba redovito održavati, a pravi trenutak sjetve je onda kada koštice počnu raspucavati i pojave se prve klice. Opisani postupak zove se stratifikacija.Treba paziti da u vrijeme sjetve nije prehladno, stoga početak stratifikacije može biti i kasnije u jesen, tako da se sjetva može obaviti u ožujku ili čak travnju. Do stratifikacije se koštice drže na suhom, prozračnom i mračnom mjestu.