Prije 7 godina posadio sam mladicu trešnje na periferiji Zagreba. Ona je prve plodove dala prije 2-3 godine. Prošle godine smo ubrali oko 2 kg. Trešnja nije nikada orezivana. Osobno neznam ništa o orezivanju, a neki znalci su mi rekli da orežem jedino vrh kad odlučim da mi je dovoljno visoka. Kažu da se trešnja ne orezuje nikada, pa me zanima da li treba trešnju orezivati ili ne, te da li se to radi u proljeće ili jesen? Ima li svrhe namazati deblo s gašenim vapnom, kada i do koje visine?
Prema podatcima koje navodite, može se pretpostaviti da se radi o trešnji cijepljenoj na nekoj bujnijoj podlozi. Takva stabla prirodno oblikuju etažnu piramidu kada imaju dovoljno prostora i svjetlosti. Ako je takva situacija i u vašem vrtu, nije potrebna rezidba. Uklanjanje vrha radi smanjenje visine nije preporučljivo jer se stvara velika rana koja teško zarasta, pa postoji velika mogućnost da stablo propadne. Nasuprot tome, uzgoj trešanja na slabo bujnim podlogama za tržište zahtjeva redovitu rezidbu. Ona se obavlja tijekom vegetacije kako bi rane lakše zarasle.
Rezidbu treba provoditi od prve godine kako bi se izbjegla rezidba debljih grana koja ostavlja velike rane. Uklanjaju se mladice i grane koje zasjenjuju krošnju, a također treba obavljati izolaciju vrhova tako da se ostavlja samo jedan izbojak na vrhu grane. Rezidba se, ovisno o sorti, obavlja u dva do tri navrata (nakon cvatnje, u sredini vegetacije i u kolovozu). Premazivanje gašenim vapnom najbolje je obaviti u kasnu jesen kako bi se spriječile štete od niskih zimskih temperatura (uzdužno pucanje kore – mrazopuc). Ako se premaz ispere, potrebno ga je obnoviti. Premazivanje u proljeće daje voćkama lijep i uredan izgled i nema drugu funkciju.