Kako da od bolesti zaštitim ukrasnu biljku penjačicu pavitinu (klematis)? Uzgajam ju u tegli. Pretpostavljam da zbog napada gljivica nakon listanja počnu venuti i smeđiti listovi, pa konačno cijela biljka ugine i nakon nekog vremena ponovno počne listati i opet uvene?
ODGOVOR
Prema opisanim neželjenim promjenama moguće da vaša ukrasna biljka iz roda Clematis boluje od gljivičnog uzročnika Ascochyta clematidina. Na lišću nastaju tamne ili smeđe pjege, a kad je zaražena stabljika javlja se venuće i propadanje. Od drugih uzročnika bolesti na lišću penjačicu napradaju pepelnica (Erysiphe) i hrđa (Aecidium, Puccinia).
Poželjno je zaražene biljne organe odstraniti, a ako je moguće spriječiti dugotrajno vlaženje osjetljivog lišća i stabljike. Prema potrebi moguće je provesti i mjere zaštite primjenom fungicida Futura 50 WP (djelatna tvar folpet) (15-20 grama na 3-6 litara vode). Pripravak je u našoj zemlji registriran za suzbijanje gljivičnih uzročnika bolesti na cvijeću koje uzrokuju različite vrste pjegavosti i paleži (sušenja). Npr. Ascochyta, Alternaria i Septoria. Moguće je otopinom škropiva prskati i zalijevati bolesne biljke.
Umjesto kemijskog sredstva za zaštitu bilja moguće je koristiti i mikrobiološke pripravke na osnovi korisnih gljivica i bakterija (npr. Trichoderma, Bacillus) (npr. u pripravcima: BioLife, Ekstrasol, Pro-Bac, Mikroorganizmi, Tiffi i drugi). Primjenjuju se najčešće u koncentraciji 0,2-0,4 % (prema uputi) prskanjem i zalijevanjem biljaka.
Naime, u brojnim pokusnim istraživanjima i primjenom u hortikulturnom uzgoju, dokazana je dobra postrana djelotvornost navedenih “mikrobioloških stimulatora”. Djeluju na zemljišne uzročnike bolesti (Pythium, Rhizoctonia, Verticillium, Fusarium, Sclerotinia) i tzv. multicikličke patogene koji napadaju nadzemne biljne organe u različitim hortikulturnim kulturama (npr. Alternaria, Erysiphe, Erwinia, Plasmopara, Podosphaera, Venturia, Xanthomonas).
Premda nisu registrirana u postupku ocjene i odobrenja prema kriterijima za sredstva za zaštitu bilja, posjeduju određenu biološku učinkovitost (isključivo preventivno, odnosno koriste se ranije nego očekujemo uvjete za zarazu, te prije pojave tipičnih simptoma bolesti). Ovi pripravci umanjuju i negativne stresne situacije na biljne usjeve (npr. niske ili visoke temperature, regeneracija nakon bolesti i slično).