Imam 10 sadnica goji bobica (Lycium barbarum) starosti od 2-4 godine. Cvatu dosta kasno, tek oko 1.-15. rujna. Cvjetova ima jako puno, međutim nemam niti jednog ploda, ne oplođuju se. Grmovi bujno rastu i zdravi su sve do rujna kad na krumpir i pojedine trave dolazi plamenjača, odnosno pepelnica, pa tako i na goji. U čemu je problem?
Prvi rod goji daje tek nakon 2 godine (ovisno o načinu razmnožavanja). Prvi puta cvatu u proljeće, a drugi puta prema kraju ljeta. Po ovome što opisujete kao da vaše goji bobice ne prolaze glavnu cvatnju. Možda je stvar u rezidbi gdje se tokom vegetacije ne stvori dovoljno generativnih pupova. Moj savjet bi bio da svakako početkom proljeća dodate neki pripravak kao Ilsamin Bor (Pro-eco) koji pospješuje oplodnju, a koji bi dodali prije cvatnje i nakon toga svakih 12-14 dana. Druga važna stvar je sprječavanje bolesti. Naime, pepelnica i plamenjača mogu uništiti cvat, pa ne dođe do formiranja ploda.
Zimsko tretiranje obvezno obaviti nekim bakrenim fungicidom. Nakon toga trebalo bi u optimalnim uvjetima koristiti preventivne pripravke koji sprječavaju pojavu spomenutih bolesti kao Mycosin (Proeco) za sušna vremena svakih 10-14 dana, a za kišnih vremena svakih 5-7 dana. Aminokiseline kao AminoVital ili Algovital svakako dodajte u redovitu njegu nasada. Sve je više istraživanja koja upućuju da je upravo obrambeni mehanizam biljke vrlo važan za sprječavanje pojave bolesti.