Gospodarski list, u suorganizaciji s brojnim relevantnim institucijama u hrvatskoj poljoprivredi i sektoru povrćarstva, organizira 7. „Hrvatsko povrće“ jedini stručni skup na kojem okuplja hrvatske povrćare od 6.-8. prosinca 2023. godine u srcu naše prekrasne Dalmacije, u atraktivnom hotelu Olympia u Vodicama.

Već nekoliko godina živimo i radimo u okružju permanentnih kriza, od zdravstvene, sigurnosno-energetske, pa do ekonomske, koje utječu na sve aspekte društvenog i gospodarskog djelovanja, a jedino što možemo u takvim okolnostima je prilagoditi se i nastaviti raditi najbolje što možemo i znamo. Vođen tom idejom, Gospodarski list nastavlja s održavanjem već etabliranog stručnog skupa o proizvodnji povrća  ̶  konferencijom „Hrvatsko povrće“.

I povrćarstvo se mijenja i prilagođava!

Ono što je sigurno da smo suočeni sa sve učestalijim vremenskim nepogodama i da smo na pragu sasvim nekog novog vremena, novog doba, kad ćemo se ionako morati prilagođavati klimatskim promjenama i životu bez fosilnih goriva, s nekim drugim izvorima energije, obnovljivim i neškodljivim za okoliš.

To zasad nije nagla promjena, ali je kontinuirani proces u kojem će i proizvodnja povrća zasigurno biti drukčija nego u neka ranija vremena. To ćemo vidjeti i na ovogodišnjoj konferenciji, 7. po redu „Hrvatskom povrću“, na kojem se objedinjuju najnovija saznanja i aktualne informacije iz povrćarstva, uključujući i izazove koje donose klimatske promjene i prilagodba proizvodnje povrća novim uvjetima. Čut ćemo iskustva samih proizvođača i stručnjaka za povrćarstvo, pa i stranih, jer je seminar s međunarodnim sudjelovanjem.

Stručna predavanja i zanimljive rasprave daju odgovore na probleme u proizvodnji povrća

I ove godine povrćari će podijeliti svoja iskustva u provedbi projekata iz Programa ruralnog razvoja, te će sudionicima biti predstavljene informacije o intervencijama u sektoru povrćarstva iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike u razdoblju od 2023.-2027. godine, te mogućnostima razvoja proizvodnje povrća u Hrvatskoj. Posebno vrijeme u programu konferencije bit će posvećeno ekološkoj proizvodnji povrća, koja je sve značajnija. Već sad povrćari u konvencionalnoj proizvodnji imaju sve manje raspoloživih i dozvoljenih kemijskih sredstava za zaštitu povrća, a zbog vrlo strogih kriterija i skupog razvoja novih djelatnih tvari u kemijskoj zaštiti bilja, trend je povećanje površina u ekološkoj proizvodnji povrća.

Konferencija „Hrvatsko povrće“ od samog početka 2015.g. namijenjena je obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i tvrtkama iz sektora proizvodnje povrća. Mnogobrojni dosadašnji sudionici, prvenstveno sami povrćari kojima je konferencija najviše namijenjena, izrazili su zadovoljstvo što na jednom mjestu u kratkom roku saznaju najnovije i najkvalitetnije informacije koje im pomažu ojačati vlastitu poljoprivrednu proizvodnju i prodaju te osim toga upoznaju ili sreću ponovo ljude iz iste branše. Jedan od ciljeva konferencije je i povezivanje i udruživanje  – jer zajedno povezani možemo puno više!

Što donosi budućnost?

Mnogi već znaju, ili barem naslućuju što nas čeka u skoroj budućnosti, a prema kratkoročnim strategijama, poznato je da će se u Europskoj uniji u poljoprivrednoj proizvodnji manje koristiti mineralna gnojiva i kemijska sredstva za zaštitu bilja. Istovremeno, uvode se nove tehnologije, digitalna i precizna poljoprivreda, kao i održivo gospodarenje. To je sve popraćeno i novim ciklusom investiranja i financijskih instrumenata u okvirima fondova koji će biti dostupni i hrvatskih povrćarima.

Na 7. konferenciji „Hrvatsko povrće“ predstavit će se aktualnosti i u proizvodnji i trženju povrća, a kroz izlaganja eminentnih stručnjaka omogućit ćemo sudionicima konferencije uvid u aktualnu problematiku proizvodnje i zaštite povrća, kao i o uvođenju novih proizvoda i tehnologija u proizvodnji povrća. U skladu sa strategijama Europske unije i Zelenog plana, održat će se i rasprave o ekološkoj proizvodnji i biološkoj zaštiti povrća.

Kao i prošle godine, dio predavanja održat će sami proizvođači, koji će u svojim izlaganjima ukazati na teškoće i izazove s kojima se susreću u proizvodnji povrća. Održat će se i tradicionalni okrugli stol na kojem donositelji odluka, državnih institucija i jedinica lokalne samouprave daju odgovore na goruća pitanja proizvođača.

Ova konferencija predstavlja najbolje što povrćarska proizvodnja može predstaviti u Hrvatskoj, stoga ne čudi ugled koji ovaj stručni skup ima zahvaljujući vrhunskim uvjetima i organizaciji, a svoj uspjeh „Hrvatsko povrće“ duguje i velikom broju sponzora koji nas prate i koji su na ovom skupu pronašli dobar razlog i uvjete prezentirati svoje proizvode i usluge svim najznačajnijim proizvođačima povrća u Republici Hrvatskoj i svim ostalim sudionicima.

Na internetskoj stranici https:hrvatsko-povrce.hr možete pratiti sve novosti uoči početka skupa, vidjeti tko su ključni govornici, domaći i međunarodni gosti predavači, te cjelokupni program s predavanjima i okruglim stolovima, te sva ostala događanja na 7. Hrvatskom povrću. Osigurajte svoje mjesto i ne propustite najvažniji događaj godine o proizvodnji povrća, prijavite se na https://hrvatsko-povrce.hr/prijava

Nadamo se da će vam se i u ovim neizvjesnim vremenima na 7. konferenciji „Hrvatsko povrće“ otvoriti novi horizonti, neki novi vidici, pogledi u budućnost povrćarske proizvodnje, kao i korisna poznanstva za buduću suradnju. Hrvatsko povrćarstvo ima potencijala, jer naši povrćari znaju proizvoditi kvalitetno povrće koje se sve više traži. Hrvatsko povrćarstvo ima budućnost. Na nama je da bolju budućnost počnemo ostvarivati već na ovoj konferenciji.

Mogućnost razvoja hrvatskog povrćarstva postoji. Zajedno napravimo sljedeći korak !

Prethodni članak11 milijuna kilograma jabuke iz Međimurja
Sljedeći članakBerba grožđa koja obećava
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.