Daikon ili bijela rotkva (Raphanus sativus var. longipinnatus), jednogodišnja je biljna vrsta koja pripada porodici kupusnjača (Brassicaceae). Ime daikon složenica je japanskih riječi dai, što znači velik, a -kon, korijen. U Japanu se uzgaja dulje od 1000 godina i jedna je od najpopularnijih povrtnih kultura u Aziji, a lako se nabavlja i kod nas.

Najčešće se uzgaja zbog zadebljalog, mesnatog korijena. Perasti listovi daikona rastu u rozeti, a prekriveni su brojnim dlakavim liskama koje su pri bazi manje, zatim veće. Korijen nalikuje na mrkvu, bijele boje i glatke teksture, dužine između 10 do 25 cm, uz širinu od 4 do 5 cm. Cvjetovi se pojavljuju na dugim stapkama, formirani u grozdasti cvat. Komušku, plod, sačinjava nekoliko sjemenki, smeđe boje. Dobro uspijeva na osunčanom mjestu ilovastog ili pjeskovitog tla. Zahtjeva pH između 6 do 6,5, uz dobru drenažu. Teža tla mogu uzrokovati deformaciju korijena. Izravnom sjetvom sije se u dvotjednom intervalu sredinom travnja i početkom svibnja kao proljetni usjev, ali i u kolovozu, kao jesenji usjev. Sije se između povrća koje sporo raste (primjerice brokula), te uz usjeve koji kasnije dozrijevaju (paprika, rajčica i tikvica).

Sjeme se sije u pognojeno tlo na dubinu od 0,5 do 1,5 cm. Proljetni varijeteti siju se na razmak od 1,5 do 2,5 cm. Zimski varijeteti zahtjevaju širi razmak, od 5 do 10 cm kako bi bilo dovoljno mjesta za formiranje korijena. Daikon starenjem postaje tvrđi i pikantnijeg okusa. Prilagođen je nižim temperaturama koje potiču rast i razvoj korijena. Zbog toga mu bolje odgovaraju hladnija područja, gdje je kraći dan. Tijekom rasta nije potrebna prihrana.

Korijen daikona se vadi nakon otprilike 60 dana nakon sjetve. Daikon je potrebno izvaditi prije prvog mraza kako bi se spriječilo truljenje korijena. Nakon vađenja, režu se listovi, a korijen se može uskladištiti nekoliko tjedana uz odgovarajuće uvjete. Daikon se čuva u hladnom i vlažnom mjestu, najbolje u hladnjaku. Nametnik koji napada daikon je kupusova muha, ali i drugi nametnici specifični za porodicu kupusnjača. Bolesti koje se mogu pojaviti su: crnjenje korijena, palež lišća te pepelnica.

Kako ga konzumirati?

Korijen bijele rotkve može se jesti svjež, kuhan ili ukiseljen na tanke ploškice. U Aziji se tradicionalno priprema u juhama, kiseljenjem ili pohanjem. Listovi se mogu pripremati za jelo kao špinat. Okus daikona opisan je kao slatkast, ali uz malu dozu pikantnosti.

Korijen i listovi daikona obiluju vitaminima i mineralima s antioksidativnim svojstvima. Izvrstan je izvor kalcija, magnezija, kalija i bakra, ali i vitamina C, B1, B3, B6. Istraživanja dokazuju kako daikon može pomoći pri gubljenju težine, jer se regulira razina hormona leptina i adiponektina koji su odgovorni za debljanje. Velika količina vlakana pospješuje probavu, daje dulji osjećaj sitosti te pripomaže kod želučanih tegoba. Također, vlakna pomažu pri regulaciji razine šećera u krvi jer usporavaju brzinu njegovu apsorpciju.

Kao veliki izvor antioksidansa, smanjuje se rizik od mnogih kroničnih bolesti kao što su karcinom pluća, želuca te debelog crijeva. Vitamin C, osim što sudjeluje u boljem funkcioniranju imuniteta, kao antioksidans smanjuje upale i smanjuje oštećenja imunoloških stanica, čime se jača otpornost organizma na infekcije. U korijenu su sadržani brojni enzimi i proteini koji pomažu pri razgradnji ugljikohodrata, masti i proteina. Također, pomaže pri alkalizaciji organizma i izlučivanju urina, čime se poboljšava i rad bubrega.

 class=
Kiseljenje daikona

Salata od daikona i paprike

• 1 daikon srednje veličine

• 1 crvena paprika srednje veličine

• nasjecekani korijandar

• sok jednog limuna

Sitno naribati daikon i posoliti, pa neka odstoji oko 10 minuta. Iscjediti tekućinu i prebaciti u posudu za salatu. Dodati nasjeckanu papriku i korijandar. Po želji se može dodati papar. Za kremastu teksturu, može se dodati 1 žlica majoneze. Poprskati sokom od limuna i pojesti svježe.

Pikantni pečeni daikon

• 1 daikon

• svježi đumbir

• čili

• sol i malo šećera

• maslinovo ulje prema želji

Narezati daikon na štapiće. U posudu izmješati začine s malo ulja te izmješati s daikonom. Raširite štapiće daikona na papir za pečenje na pleh i pecite dok ne budu zlatno smeđe boje na svim stranama. Nakon pečenja, prebaciti na papirnati ubrus i servirati.

Ukiseljeni daikon

• 500 g daikona

• 125 ml vode

• 125 ml octa

• 3 žličice šećera

• 1 žličica soli

• 2 češnja češnjaka (po želji)

• ½ žličice čili pahuljica

Daikon oprati i oguliti te ga narezati na kockice jednake veličine. Kockice ubacite u staklenku. U manju tavu uliti ocat i vodu, šećer i sol. Zagrijavati dok se šećer i sol ne otope te ostaviti da se ohladi. U staklenku se kockicama daikona dodaje češnjak i čili (opcionalno) i prelijeva tekućinom za kiseljenje, dok se ne prekriju kockice daikona. Staklenke čvrsto zatvoriti i čuvati na hladnom mjestu, zaštićenom od svjetlosti.