Zamjetno je kako se posljednjih godina javljaju duža sušnija razdoblja praćena visokim temperaturama zraka. Pojedinih godina takva se razdoblja javljaju već krajem travnja ili početkom svibnja, što ima negativan utjecaj na proizvodnju povrća, bilo da se ono tek sije ili sadi (plodovito povrće) ili da je u punoj vegetaciji i pred početak cvaatnje (npr. grašak). Sušna ljeta su isto tako sve češća, a oborine rijeđe, ali intenzivne.

Kako bi se smanjio negativan utjecaj visokih temperatura povrću je potrebno osigurati dovoljne količine vode iz nekoliko razloga:

  • Povrtne vrste sadrže između 65 i 97 % vode,
  • Imaju intenzivan porast tijekom kratkog vremena,
  • Kod većine vrsta korijen se razvija u površinskih 20 do 30 cm tla,
  • U slučaju nedostaka vode slabije se usvajaju biljna hraniva.

Transpiracijom i evaporacijom se troši najveći dio vode

Ipak, za rast i prinos troši se samo 0,2 do 0,3 % vode koje biljka potroši, odnosno koja se doda navodnjavanjem. Najveća količina se troši za isparavanje (transpiraciju-hlađenje biljaka pri visokim temperaturama), a dio se gubi isparavanjem s površine tla (evaporacija). Optimalan sadržaj vode u tlu za većinu povrćarskih kultura iznosi oko 60 do 90 % poljskog vodnog kapaciteta (PVK).

Najveće zahtjeve za vodom imaju paprika, rajčica, kupus, celer te krastavac, dinja i lubenica.

Kako povrću osigurati dovoljno vode?

Postizanje optimalne opskrbljenosti tla/biljaka vodom, ali također i povećanje iskoristivosti vode iz tla može se postići na nekoliko načina. Malčiranjem polietilenskom folijom ili organskim malčem smanjuju se gubici vode evaporacijom. Korištenjem sustava za navodnjavanje kapanjem voda se dodaje uz biljku, čime se postiže bolje iskorištenje; navodnjavanjem pri nižim temeperaturama tijekom jutarnjih ili večernjih sati smanjuju se gubici isparavanjem; izbalansiranom gnojidbom potiče se razvoj korijena koji će dobro koristiti vodu iz tla.

Iako povrtne vrste zahtijevaju različite količine vode u različitim intervalima, za sve je karakteristično da je kritično razdoblje nedostatka vode u vrijeme cvatnje i zametanja plodova/mahuna, zadebljanja korijena/gomoja/hipokotila, formiranja cvata/flavice/lukovice. Kod vrsta sitnog sjemena i dugog perioda nicanja kritičan je nedostatak vode tijekom klijanja i nicanja.

Potrebe nekih povrćarskih kultura za navodnjavanjem te kritična razdoblja tijekom rasta prikazana su u tablici 1. Pri uzgoju u zaštićenom prostoru potrebe su povećane u odnosu na vrijednosti navedene u tablici jer je sve potrebe potrebno podmiriti putem navodnjavanja.

Optimalna količina dodane vode pri navodnjavanju (obrok navodnjavanja) iznosi 15 mm za laka tla, a 15 do 25 mm za teža tla. Za vlaženje površinskog sloja tla dovoljno je 2 do 3 mm. Za vlaženje suhih tala radi lakše površinske obrade ili bolje djelovanje herbicida preporuča se navodnjavanje s 5 mm u obliku kišenja. Za sjetvu ili sadnju je potrebno 10 do 15 mm.

Tablica 1. Potrebe povrćarskih kultura za navodnjavanjem

KulturaPotreba za vodomKritično razdolje
Grah25 do 35 mm tjedno u kritičnom periodu*Cvatnja i zametanje mahuna
Grašak5 do 6 mm dnevno u kritičnom razdoblju; 375 mm tijekom uzgoja*Cvatnja, zametanje mahuna i nalijevanje zrna
Kupusnjače350 do 500 mm*Formiranje cvata ili glavice
Mrkva4 do 6 mm dnevno u kritičnom razdobljuRast i zadebljanje korijena
Krastavac25 mm nakon sadnje; 200 do 250 mm tijekom uzgoja*Cvatnja i zametanje plodova; intenzivno plodonošenje
Tikvice25 mm nakon sadnje; spriječiti isušivanje u kritičnom razdobljuCvatnja, zametanje i razvoj plodova
Patlidžan25 mm tjedno*Cvatnja, zametanje i razvoj plodova
Paprika25 mm tjedno* (ovisno o tipu tla)Cvatnja, zametanje i razvoj plodova
Rajčica25 mm tjedno* (ovisno o tipu tla)Cvatnja, zametanje i razvoj plodova
SalataSpriječiti isušivanje profila tlaKlijanje (nicanje) i rast
Luk4 do 5 mm dnevno u kritičnom razdoblju; 25 mm tjedno*; 350 do 500 mm tijekom uzgoja*Formiranje i rast lukovice
*Uključujući oborine
Kod cvjetanja krastavca treba posebnu pažnu posvetiti doziranju vlage

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakHitno je potrebno osigurati pomoć svim poljoprivrednicima pogođenim vremenskim nepogodama
Sljedeći članakKako maslina nakuplja ulje?
izv. prof. dr. sc. Božidar Benko
Docent na Agronomskim fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: zaštićeni prostori (plastenici i staklenici), konvencionalni i hidroponski uzgoj povrća u zaštićenim prostorima. Božidar Benko rođen je 1977. Dodiplomski studij završava 2001. godine. Iste godine se zapošljava kao znanstveni novak u Zavodu za povrćarstvo Agronomskog fakulteta. Kao suradnik, sudjeluje u znanstvenim i stručnim projektima vezanima za hidroponski uzgoj povrća. Magistarski rad je obranio 2005., a doktorsku disertaciju 2009. godine. U znanstveno-nastavno zvanje docenta izabran je 2012. godine. Koordinator je četiri modula na preddiplomskim i diplomskim studijima Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Pod njegovim mentorstvom dosad je izrađeno i obranjeno 40 diplomskih i završnih radova. Aktivno je sudjelovao na osamnaest međunarodnih i tri nacionalna znanstvena skupa, s cjelovitim radovima ili njihovim sažecima, a dosad je kao autor i koautor objavio 50-ak znanstvenih i stručnih radova. Član je International Society for Horticultural Science, Znanstveno se usavršavao na Mediterranean Agronomic Institute of Bari (CIHEAM-MAIB), a stručno u Izraelu.