Kako je prije spomenuto, promjenom zakonske regulative, proizvodi na bazi mikroorganizama mogu se svrstati u biostimulanse (biostimulatore).

Radi se o posebnoj grupi proizvoda, koji sadrže različite mikroorganizme, koji imaju biostimulativni učinak na biljku. Važno je napomenuti, da se u ovoj grupi ne nalazi biološki pesticidi (biofungicidi i bioinsekticidi), koji imaju potpuno drugačiju funkciju u poljoprivrednoj proizvodnji.

Prema vrsti mikroorganizama koji se nalaze u proizvodu, mogu biti:

  • Proizvodi na bazi mikoriznih gljivica (najčešće roda Glomus sp., ili nekog drugog roda)
  • Proizvodi na bazi Trichoderme sp. (potrebno je razlikovati od biofungicida koji sadrže posebne sojeve gljivice Trichoderme atroviride poput preparata Vintec (Belchim) koji je svrstan u pesticide)
  • Proizvodi na bazi endofitske bakterije Paenibacillus polymyxa koja može asimilirati atmosferski dušik (N) i potaknuti sintezu fitohormona u biljci
  • Proizvodi na bazi bakterija Methylobacterium sp. i Arthrobacter sp. koje mogu vezati atmosferski dušik
  • Proizvodi na bazi različitih sojeva bakterije Bacillus sp.

Ovo je vrlo dinamična grupa proizvoda na tržištu, zbog vrlo brzog razvoja mikrobiologije u zadnjih 10-ak godina. Radi se o vrlo specifičnim preparatima, koji postižu dobru i dokazanu učinkovitost u primjeni, ali u posebnim uvjetima. Primjerice, primjena anorganskih fungicida (bakar, sumpor) ali i primjena i rezidui brojnih organskih fungicida, mogu gotovo u potpunosti zaustaviti rast i rad ovih mikroorganizama. Za učinak mikrobioloških preparata koji se primjenjuju u tlu, utvrđen je i negativni učinak rezidua herbicida, koji mogu biti vrlo dugotrajni u tlu. Osim toga, za ove preparate potrebno je provesti i usklađivanje dokazanog učinka, prema prije spomenutoj CEN/TS 17700 tehničkoj specifikaciji kako bi ovi proizvodi i službeno mogli dobiti PFC oznaku; PFC 6.(A): mikrobni biljni biostimulansi.

U ovoj grupi proizvoda najčešće se primjenjuju preparati na bazi mikoriznih gljivica. Nakon primjene u tlo ili supstrat, mikorizne gljivice čine posebnu simbiozu sa korijenjem. Prednost ove simbioze, je značajno povećanje volumena korijena (od 100-500 x) koji time omogućava bolje usvajanje vode i hraniva u tlu, a biljka ima i dodatnu korist od metabolita mikroiznih gljivica, koji podižu otpornost biljaka na bolesti i ostale stresne uvjete. U praksi se najčešće primjenjuju otopine preparata (kroz sustav fertirigacije ili zalijevanjem i potapanjem biljaka) ili se mogu primijeniti u tretiranju sjemena ratarskih kultura prije sjetve.

Koji su ključni uvjeti dobrog učinka primjene mikoriznih preparata u poljoprivrednoj proizvodnji?

Za dobar učinak mikoriznih preparata potrebno je zadovoljiti sljedeće uvjete:

  • Kvalitetan i provjeren preparat koji je pravilno skladišten do vremena primjene (mikrobiološki preparati su vrlo osjetljivi na nepravilne uvjete skladištenja, poput visoke temperature ili vlage)
  • Potreban broj spora po pojedinoj biljci da bi se ostvarila učinkovita simbioza između mikoriznih gljivica i korijena biljke (na svakom preparatu potrebno je deklarirati broj spora na 1 kg ili na 1 litru preparata)
  • Primjena preparata na bazi huminskih kiseline (bez prisutnosti teških metala) koji su „prva“ hrana za razvoj mikorize u tlu
  • Analiza tla na količinu teških metala, prvenstveno bakra (Cu) koji ima snažan negativan učinak na mikorizne gljivice, a vrlo je čest u tlima drvenastih kultura (maslina, vinova loza) pogotovo u ekološkom uzgoju

Tablica 5. Potreban broj spora za učinkovitu mikorizu drvenastih poljoprivrednih kultura

Poljoprivredna kulturaPotreban broj spora za učinkovitu mikorizu
Pojedinačna stabla drvenastih kultura (starija rodna stabla)2.500 spora/stablu
Pojedinačna stabla drvenastih kultura prilikom sadnje (mlada stabla, trs vinove loze) ili drvenaste sadnice u loncima250-500 spora/sadnici ili loncu

Pročitajte još:

Primjena biostimulansa kod pojave stresnih uvjeta u poljoprivrednoj proizvodnji

Biostimulansi na bazi aminokiselina

Biostimulansi na bazi morskih algi 

Biostimulansi na bazi huminskih kiselina

Što je stres i koji su oblici stresa u poljoprivrednoj proizvodnji?

Primjena preparata na bazi silicija