Na kraju vegetacije, upotrijebljene folije se većinom nekontrolirano spaljuju ili deponiraju u tlo čime se izravno onečišćuje okoliš. Kao alternativni materijalu za malčiranje tla u proizvodnji povrća, mogu se upotrijebiti različiti organski malčevi.
Što sve ide u organske malčeve
Kao organski malčevi mogu se koristiti: sijeno, slama, pokošena trava, kora drveta, piljevina, otpalo lišće, kompost, iglice crnogorice, papir… Primjena organskih malčeva u uzgoju povrća zanimljiva je mješovitim poljoprivrednim gospodarstvima koja raspolažu odgovarajućim organskim materijalima za malčiranje tla kao produktima (slama, sijeno) ili kao otpadom (kukuruzni oklasci, kukuruzovina) vlastite proizvodnje.
Prednosti uvođenja organskih malčeva u proizvodnju povrća su:
– značajno smanjenje onečišćenja okoliša uslijed smanjenog spaljivanja ili deponiranja nerazgradivih PE-folija u tlo i izostanka kemijskih metoda suzbijanja korova
– obogaćivanje poljoprivrednog tla organskom tvari zaoravanjem biljnih ostataka uzgajane kulture i organskog malča s pozitivnim učinkom na strukturu tla, a istovremeno potiču razvoj korisne mikroflore i sprečavaju eroziju tla
– smanjeno zbijanje tla i stvaranje pokorice nakon obilnijih pljuskova smanjena evaporacija i ispiranje hranjiva rezultiraju manjim utroškom vode i hranjiva
– ujednačena je temperatura tla na malčiranoj površini čime se smanjuje stres uslijed naglih temperaturnih promjena
Debljina sloja organskog malča koji će se primijeniti ovisi o materijalu koji će poslužiti za malčiranje (preporučuje se 5 do 8 cm), povrtnoj kulturi te tipu tla.
Pri tankom malčiranju omogućit će se rast korova, dok će uslijed prevelikog sloja malča biti otežano prozračivanje tla i isparavanje vode čime se stvaraju nepovoljni uvjeti za rast biljke.
Pokošena trava se može koristiti samo ako ne sadrži sjeme korova i ako na travnjaku nisu korišteni herbicidi. Ovaj je malč kratkog vijeka pa ga je zbog postupne razgradnje potrebno obnavljati svaka 2 do 3 tjedna.
Primjena iglica crnogoričnih vrsta (jela, smreka, ariš, bor) je ograničena jer se njihovom razgradnjom zakiseljuje tlo te se kao malč ne mogu primijeniti u uzgoju biljaka kojima ne odgovara tlo niže pH vrijednosti.
Kukuruzovina i kukuruzni oklasci se moraju usitniti na dijelove manje od 1 cm, kako bi se spriječilo širenje kukuruznog moljca – polifagnog štetnika koji osim na kukuruzu štete radi i na paprici, krizantemama te drugim vrstama.
Primjena ovih materijala za malčiranje je ujedno i agrotehnička mjera kojom se unapređuje suzbijanje ovog štetnika sukladno načinu prihvaćenom u Europskoj uniji.
Organski se malčevi postupno razgrađuju djelovanjem mikroorganizama, a slaba opskrbljenost organske tvari dušikom može rezultirati deficitom dušika u tlu.
Kako bi se ova pojava spriječila, potrebno je primijeniti dodatnu količinu dušičnog gnojiva.
