Proljetni češnjak je sitniji, listovi su u.i nego od jesenskog, a sadi se pliće (2 – 3 cm duboko). Glede vlage u tlu, proljetni češnjak ima nešto malo manje zahtjeve od jesenskog. Kod nas se proljetni i jesenski češnjak uzgajaju bez natapanja. Ipak, kontrolirajte vlagu u tlu tijekom uzgoja.

Ako uspoređujemo luk i češnjak (iz iste su porodice – ljiljani, liliaceae) češnjak je otporniji na zimu i mraz nego luk, jer ima čvršće ovojne ljuske. Kako češnjak počinje klijati na 3 – 5 °C, možemo ga saditi prije zime i vrlo dobro će prezimjeti, pogotovo ako ima snijega.
Optimalna temperatura za uzgoj češnjaka je 18 – 22 °C, a u razdoblju dozrijevanja mora biti malo viša (oko 26 °C).
Češnjak je biljka kratkog dana. Ako se uzgaja u području s duljim osvjetljenjem – produljit će vegetaciju.
Ekotipovi češnjaka koji dobro uspijevaju u svom okruženju loše će se prilagođavati novim ekološkim uvjetima. Zato čuvajte svoje stare ekotipove (forme) češnjaka koji dobro uspijevaju.
Glede vlage u tlu, treba je dosta, a ako je nema dovoljno, dat će male nekvalitetne prinose. Tijekom dozrijevanja bilo bi dobro da je vlaga zraka 60 – 65 %.

Pretkultura- češnjak

Najbolja pretkultura češnjaku su krumpir ili kupus, jer ostavljaju dobro razrahljeno i nezakorovljeno tlo.

Tlo

Kao i većina povrtnih kultura, najbolje uspijeva na nanosnim glinasto pjeskovitim tlima. Tla koja brzo gube vlagu nisu preporučljiva, jer će se razvijati sitne nekvalitetne glavice.

Zahtjevi prema svjetlosti

Ne planirajte uzgoj češnjaka na zasjenjenim položajima ili kao potkulturu, jer ima velike zahtjeve prema svjetlosti.

Sadnja češnjaka

U našim klimatskim uvjetima uzgaja se vegetativno, sadnjom češnjeva, na pripremljene razrahljene gredice. Za sadnju se izabiru isključivo zdravi češnjevi.
Sadnja se obavlja u plitke jarčiće (2 – 3 cm). Mali se češanj okrene korijenom nadolje, malo utisne u zemlju i nagrne se cijeli jarčić (kad je zasađen cijeli red) i to rahlom zemljom. Sadite na razmake 15 – 20 cm između redova i 10 – 15 u redu, što je ranije moguće u proljeće (ožujak – travanj). Jesenski rok je rujan – listopad. Češnjak će niknuti za 10 – 15 dana.

Češnjak- njega tijekom vegetacije

Tijekom vegetacije njega usjeva se sastoji od plijevljenja, okopavanja i odgovarajućeg prihranjivanja.

Prethodni članakBolesti borovnica i brusnica
Sljedeći članakBolesti kupusnjača
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.