Moguće je da do zaraze povrća virusima i bakterijama dolazi znatno ranije nego što se pretpostavlja. Pregled negrijanih plastenika na području Podravine 2. i 7. veljače ove godine, iznenadio je proizvođače povrća. Na konstrukciji plastenika, a posebno na zaostalim korovima pronađena je visoka populacija štetnih insekata: bijela mušica, crveni pauk i lisne uši.

Temperature zraka u vrijeme pregleda kretale su se od – 2 do °0 C tijekom noći i od + 2 do + 4 °C tijekom dana. Nakon unošenja korova sa štetnicima u toplu – grijanu prostoriju, nakon 15- ak minuta štetnici su postali vidljivo aktivni. Tako će s povišenjem temperatura štetnici prijeći na presadnice, započeti ishranu i prijenos bakterija i virusa.

Štetnici – prenosnici virusa i bakterija u plastenicima su cijele zime

Može se zaključiti da se mjere dezinfekcije i dezinsekcije plastenika ne provode pravilno i temeljito, kao i postupak nakon završetka berbe povrća. Simptomi bolesti, posebno bakterija i virusa vide se znatno kasnije kad se uzročnici bolesti dovoljno razmnože u biljci i kada se biljke posade u znatno nepovoljnije uvjete. Naime, temperature zraka u uzgoju presadnica blizu su ili gotovo optimalne. Kada se biljke posade u negrijani plastenik ili na njivu tada često uvjeti rasta nisu optimalni, jer i u travnju i svibnju dolazi do velikih oscilacija u temperaturama. Osim bakterija i virusa, oštećenja od insekata omogućuju put ulaska uzročnicima truleži, čiji simptomi se također vide kasnije.

Insekticide, ali i nepesticidne mjere zaštite povrća potrebno je primijeniti još u vrijeme uzgoja presadnica.

Krajem zime preporučuju se nepesticidne metode suzbijanja štetnika na i u tlu. Iznošenje korova izvan plastenika i paljenje. Tlo u plasteniku tretirati sa vapnom, koje je poznato dezinfekcijsko sredstvo, u količini koja odgovara kalcizaciji tla. Presadnice je moguće prekriti poljoprivrednom tkaninom, koja će fizički spriječiti dolazak pojedinih štetnika.

Presadnice rajčice

Insekticide je potrebno primijeniti vrlo rano, još u uzgoju presadnica, kad su dnevne temperature u plasteniku više od 20 °C tijekom nekoliko dana. Prilikom primjene potreban je oprez i mjere zaštite. Potrebno je otvoriti plastenik prije i u vrijeme primjene insekticida i koristiti zaštitnu opremu. Ako se presadnice uzgajaju u kontejnerima, možemo ih iznijeti izvan plastenika, tretirati, prekriti najlonom 15- ak minuta i ponovo ih vratiti u plastenik.

Bakterije i virusi uglavnom su u žilnom sustavu biljaka i kurativna primjena pripravaka na zaraženim biljkama ne daje rezultate, stoga je potrebno rano preventivno suzbijanje prenosnika i zaštita nezaraženih biljaka u gredicama. Također je potrebno paziti na vrijeme koje mora proći od primjene insekticida do unošenje predatora i parazita.

Izravna i preventivna zaštita presadnica

Moguća je izravna, ali samo preventivna zaštita presadnica od bakterija i virusa pripravcima koji su poznati u organskoj kemiji i biokemiji: pripravci na osnovu bakra vezanog za organske spojeve, pripravci na osnovu klora i natrija (NaOH, NaCO3), pripravci na osnovu biljnih fenola i salicinske kiseline (Kombano BFL) i drugi… Navedene spojeve potrebno je primijeniti folijarno u količini 20 -40 litara škropiva na 1000 m². Ne zalijevati supstrat!

Zbog redovite zaštite, biljke u intenzivnom uzgoju su previše ovisne o kemijskim sredstvima. Stoga je važna primjena spojeva koji osnažuju biljke i podižu njihov imunitet.