Na temelju Zakona o vinu (Narodne novine br. 96/03) donesen je Pravilnik o vinskom i voćnom octu (Narodne novine br. 121/05; 53/06 i 26/11) koji definira i regulira proizvodnju octa. Posljednja izmjena i dopuna Pravilnika donijeta je u Narodnim novinama broj 26/11. Kako je ta izmjena objavljena u Narodnim novinama 2. 3. 2011. godine, ona je stupila na snagu te su proizvođači dužni poštivati sve do sada propisane odredbe. Što regulira ovaj Pravilnik? Na prvom mjestu daje definicije proizvoda čiju proizvodnju regulira. Pravilnik „poznaje“ sljedeće proizvode: vinski ocat, kvasina, balzamski ocat, voćni ocat, aromatizirani ocat, vino za proizvodnju octa i voćno vino za proizvodnju voćnog octa. Da bi proizvođač mogao započeti proizvodnju mora ispuniti neke uvjete.
Minimalno tehničko-tehnološki uvjeti
Proizvođač mora raspolagati odgovarajućim prostorom za proizvodnju, odgovarajućom opremom i imati odgovarajuću stručnu spremu. Prema propisanom proizvođaču nije teško ispuniti propisane uvjete. Naime, traži se samo da prostor za proizvodnju vinskog i voćnog octa mora imati tehnološki i zdravstveno ispravnu vodu, električnu energiju i uređen sustav odvodnje. Prostorije objekta za proizvodnju (ne govori se o veličini niti o broju prostorija) moraju udovoljavati sanitarno-tehničkim uvjetima propisanim posebnim propisima. Slično je i s odgovarajućom opremom jer se pod time „podrazumijeva oprema sukladno tehnologiji proizvodnje“!? Potrebna stručna sprema je detaljno razrađena. Propisano je da se ovom proizvodnjom može baviti proizvođač koji ima završen agronomski fakultet (nije naveden smjer), prehrambeno-biotehnološki fakultet, prehrambeno-tehnološki fakultet, kemijski ili kemijsko-tehnološki fakultet, višu poljoprivrednu školu s radnim iskustvom od najmanje 1 godine, srednju poljoprivrednu školu, srednju prehrambenu školu ili srednju kemijsku školu s radnim iskustvom od najmanje 2 godine.
Također je propisano da ukoliko proizvođač vinskog i voćnog octa nema odgovarajuću stručnu spremu, mora imati osobu za vođenje proizvodnje (radni odnos, ugovor o djelu) koja ispunjava propisane uvjete.
Odobravanje objekata
Proizvođač je dužan podnijeti Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, zahtjev za odobrenje proizvodnog objekta. Uz zahtjev mora priložiti podatke o proizvodnom prostoru kojim raspolaže i dokaz o stručnoj osposobljenosti za vođenje proizvodnje. Zahtjev se podnosi na obrascu MTU za vinski i voćni ocat koji je tiskan u Prilogu 1 posljednjih izmjena i dopuna Pravilnika o vinskom i voćnom octu (Narodne novine br. 26/11). Na temelju podnesenog zahtjeva Ministarstvo izdaje rješenje o odobrenju objekta. Neće više, kao do sada, ispunjavanje propisanih uvjeta utvrđivati Povjerenstvo koje je imenovao Ministar. Ministarstvo je dužno voditi Registar odobrenih objekata. Prema najnovijoj izmjeni i dopuni Pravilnika koji je stupio na snagu 10. 3. 2011. godine propisano je da je proizvođač dužan obavijestiti Ministarstvo o svakoj promjeni.
Ovdje ostaje nejasno na kakve se promjene misli, da li na promjenu adrese, na broj prostorija koje proizvođač koristi za proizvodnju ili možda na opremu koju koristi. Također je propisano da u slučaju prestanka obavljanja djelatnosti ili neudovoljavanja objekta propisanim uvjetima Ministarstvo donosi rješenje o brisanju objekta iz Registra odobrenih objekata. I ovdje nije jasno kako će se utvrditi neudovoljavanje objekta propisanim uvjetima. Za proizvođače koji su podnijeli, odnosno započeli postupak za odobravanje objekta prije donošenja ovih izmjena i dopuna, rješenja o odobravanju objekta bit će izdana sukladno propisanim posljednjim izmjenama i dopunama.