Velik broj poljoprivrednih proizvođača sudjelovao je sredinom lipnja ove godine u Murskom Središću na demonstracijskoj aktivnosti: „Utjecaj sjetve različitih sorata pšenice u konzervacijskoj poljoprivredi na strukturu i biološku aktivnost tla“.

Demonstracijska aktivnost u organizaciji Ministarstva poljoprivrede – Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, održana je na poljoprivrednoj parceli OPG-a „Konzerviranje voća i povrća „Šopar“. Valja naglasiti da se u suradnji s cijelom obitelji Šopar iz Murskog Središća različiti pokusi u provedbi novih i suvremenih tehnologija provode od 2014. godine što je dugo razdoblje od deset vegetacijskih sezona. Zanimljiva činjenica je da su prve godine provođenja proizvodnih pokusa vremenske prilike bile slične vremenskim prilikama tijekom ove godine.

Brojne sorte u pokusu

Cilj provođenja ove demonstracijske aktivnosti bio je upoznati poljoprivredne proizvođače o mogućem uzgoju ratarskih usjeva prema konceptu konzervacijske poljoprivrede kao jednoj od mjera ublažavanja klimatskih promjena i smanjenja utjecaja poljoprivredne proizvodnje na tlo i okoliš. Na proizvodnom pokusu po principima konzervacijske poljoprivrede (bez uporabe pluga, sjetva u biljne ostatke, pravilni plodored) posijano je 40-ak sorata sjemenarskih kuća koje se nalaze na tržištu Republike Hrvatske. Uz analizu vremenskih uvjeta tijekom ovogodišnje vegtacijske sezone uzgoja pšenice i utjecaja istih na zdravstveno stanje pšenice i ostalih ratarskih usjeva, na pokusnom polju prisutni su upoznati sa svim provedenim agrotehničkim mjerama.

Dobro zdravstveno stanje

Važnost provođenja potrebnih agrotehničkih mjera, među kojima je vrlo važno provođenje pravodobne i adekvatne zaštite usjeva od štetočina, vidljiva je na pokusnom polju, s obzirom na to da su sve sorte dobrog zdravstvenog stanja. Veliki interes prisutni poljoprivredni proizvođači pokazali su za sve informacije vezane uz konzervacijsku poljoprivredu i njezine provedbe u praksi. Sve veća je svjesnost poljoprivrednika o značaju provedbe temeljnih načela konzervacijske poljoprivrede – rotacije usjeva (plodosmjena s ciljem održavanja biorazaznolikosti iznad tla i u tlu), permanentne pokrivenosti tla biljkama i/ili biljnim ostacima i minimalnog narušavanja tla obradom (obvezno izbjegavanje okretanja tla).

Razlika u zbijenosti tla pri konvencionalnom načinu obrade tla i prema konceptu konzervacijske poljoprivrede prikazana je izmjerom zbijenosti tla i prikazom različitog razvoja korijenovog sustava pšenice.

Zbog mogućnosti da se u praksi mogu vidjeti načini provođenja novih tehnologija, ali i izmjeni međusobnih iskustava poljoprivrednih proizvođača, ovakvi tipovi edukacija proširuju znanja poljoprivrednih proizvođača. Zahvaljujemo velikim entuzijastima, cijeloj obitelji Šopar i svim uključenim tvrtkama iz agrobiznisa na angažmanu i sudjelovanju u proizvodnom pokusu i danu polja.

Demonstracijsku aktivnost organizirale su djelatnice Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede
Obitelj Šopar