Prema ranijim najavama iz Ministarstva poljoprivrede, za sektor ratarstva kao mjeru kompenzacije za pokrivanje troškova proizvodnje, ratari su očekivali potporu od 130 eur/ha, a dobili niti 35 eur/ha. I to samo za prvih 30 ha.

Zadnjeg dana siječnja, ministrica poljoprivrede Marija Vučković sa suradnicima održala je sastanak s predstavnicima Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore na temu aktualnog stanja na tržištu u sektoru ratarstva i programa pomoći za proizvođače.

Kako su sudionici sastanaka istaknuli, sektor ratarstva dulje vremena izložen je pritisku u pogledu likvidnosti, nepovoljnih klimatskih prilika, nižih prinosa i rasta cijena te ova proizvodnja uslijed utjecaja klimatskih promjena i geopolitičkih kretanja nastavlja biti pod visokim rizikom, a zbog svih izazova mnogi proizvođači neće moći pokriti svoje troškove proizvodnje. 

Vlada RH je u studenom 2023. godine donijela Odluku o Programu potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektoru ratarstva vrijednom 10,1 milijuna eura kojim se nastojalo nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava te posljedično zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača. Ministrica Vučković istaknula je kako je odaziv na javni natječaj bio visok te je prijavljeni broj proizvođača i površina ratarskih kultura bio viši od očekivanog, što je dovelo do nižeg konačnog intenziteta potpore po hektaru, stoga je Ministarstvo poljoprivrede pripremilo dodatni Program potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektoru ratarstva, u ukupnoj vrijednosti od 10 milijuna eura, a koji je predstavljen članovima Odbora za ratarstvo HPK.

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede

Prethodni članakU EU svakoga dana nestane 800 poljoprivrednih gospodarstava!
Sljedeći članakGlobalne zalihe mlijeka na niskim razinama
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.