Pikiranje ili presađivanje
Pikiranje je presađivanje biljaka u stadiju razvijenih kotiledonskih listova ili u stadiju razvijenih jednog do dva prava lista. Preporučuje se pikirati plodovito povrće (rajčica, paprika, patlidžan) s pojavom prvog pravog lista. Celer u stadiju razvijena dva prava lista.
Svrha pikiranja je proizvodnja kvalitetnih presadnica povrća. Presadnice su sadnice zeljastih biljaka uzgojene iz sjemena ili pak vegetativnih biljnih dijelova (npr. kod batata). Iako je pri uzgoju povrća iz presadnica veći utrošak ljudskog rada nego pri izravnoj sjetvi sjemena, brojne su prednosti proizvodnje povrća iz presadnica. Veća je iskoristivost sjemena, omogućena je ranija proizvodnja na otvorenom, ujednačen je rast biljaka, ranija berba te veći prinosi…
Vrste povrća koje se pikiraju mogu se sijati u sandučiće i na gredice (na otvorenom ili u zaštićenom prostoru). U fazi razvijenih kotiledona ili pravih listova male biljke se čupaju iz sandučića i pikiraju u kontejnere ili neko drugo mjesto uzgoja. Ovime biljke prolaze stres na koji reagiraju kratkotrajnim zastojem u rastu. To se očituje u skraćenju i debljanju stabljike, razvijenijem korijenovom sustavu presadnice te ranijom pojavom cvjetova.
Pinciranje – uklanjanje zaperaka
Pinciranje je mjera njege u uzgoju plodovitog povrća kojom se uklanjaju zaperci (postrani izboji dužine 5-10cm) koji se razvijaju u pazuhu listova. Ovim se postupkom utječe na regulaciju vegetativnog rasta rajčice, patlidžana… Naime, uslijed optimalnih uvjeta rajčica razvija veliku lisnu masu i mnogo zaperaka što utječe na smanjeno zametanje plodova. Ujedno, plodovi koji se zametnu su sitniji.
Kod indeterminantnih kultivara rajčice zaperci se uklanjaju jednom tjedno pri čemu se provodi i omatanje veziva oko biljaka. Zaperci se uklanjaju rukom, nožem ili škarama. Pri čemu mjesto reza treba biti što manje kako bi se spriječila infekcija i razvoj uzročnika bolesti.