Prilikom nabavke i postavljanja jedne ili više košnica na nekom određenom prostoru. Moramo voditi računa o biotehnološkim zahtjevima pčela kao živih bića, uvjetima koje propisuje zakon i mogućnostima što lakšeg rada sa pčelama.
Zakonski okviri smještaj pčelinjaka propisani su “Pravilnikom o držanju pčela” (NN 60/98). Navedenim Pravilnikom propisani su uvjeti držanja i iskorištavanja pčela,. Također uvjeti i načini preseljenja pčela te odnosi koji proizlaze iz oprašivanja uzgajanog bilja. Također zaštita pčela u odnosu na kemijsku zaštitu biljaka. Prema definiciji Pravilnika, Pčelinjak je skup košnica s pčelama koje su smještene na slobodnom prostoru, odnosno u posebnoj stabilnoj ili montažnoj kućici. Može biti ugrađen u vozilo za prijevoz. Nadalje, Pčelar je fizička ili pravna osoba koja se bavi uzgojem pčela. Pčelinja paša je bilje u razdoblju kad ga posjećuju pčele zbog skupljanja sirovina (nektar, medena rosa, propolis i pelud).
Pravilnik također navodi i što su to pčelinji proizvodi. Fizički smještaj pčelinjaka točno je opisan u odnosu broja pčelinjih zajednica prema prvim susjedima, prolaznicima, stoci. Također i u odnosu prema javnim prometnicama. Tako pčelinjak ne smijemo postavljati u neposrednoj blizini autocesta, željezničkih pruga i aerodroma. Osobito je to važno kod selećih pčelinjaka, kad košnice moramo postaviti okrenute glavnoj paši na koju smo ih dovezli. Put od košnice do biljaka ne smije biti presječen nekom javnom prometnicom. Razlog tome je da prisutnost pčela ne ometa sam promet. No i da pčele ne stradavaju prilikom povratka s paše, kad opterećene tovarima nektara i peluda lete što je niže moguće, birajući najkraći put do pčelinjaka.
Isto tako, nije dopušteno smještanje pčelinjaka u blizini šećera, pogona za preradu voća, vinarija, ali i staja i gnojnica. Dva zadnja uvjeta propisana su iz higijenskih razloga. Zato jer pčele kao izvor vode mogu prihvatiti i nečistu tekućinu u okolici staja. Broj košnica i udaljenost od međe točno su propisani. Tako pčelinjak do 10 zajednica s izletnom stranom okrenutom prema tuđem zemljištu ili javnom putu mora od međe ili ruba puta biti udaljen najmanje 10m. Za broj zajednica između 10 i 20 udaljenost je najmanje 20m. Za pčelinjake s više od 20 pčelinjih zajednica udaljenost od ruba javnog puta mora iznositi najmanje 50m, a do ruba međe 20m. Ako te udaljenosti ne možemo ispoštovati iz objektivnih razloga, onda pčelinjak moramo ograditi zaštitnom ogradom. Ona će pčele natjerati na viši uzlet tako da ne ometaju susjede ili prolaznike.