Kako postupati sa životinjama pri pojavi upale vimena, danas postoje različita mišljenja. Neki smatraju da je to isključivo pitanje vlasnika životinje. Veterinar će biti degradiran ako postupi kao prodavač tuba za liječenje mastitisa. Tko, ako ne veterinar, poznaje patologiju mastitisa, zna i promiče da će nestručna obrada akutnog mastitisa ili uzrokovati gubitak životinje, ili će akutna upala postati kronična. Onaj koji poznaje i vlada farmologijom, a to je veterinar, jedini je pozvan na stručno liječenje mastitisa. Pritom je odlučujuće, veterinara pozvati na vrijeme. Pozivi će biti to češći, ako je uzgajivaču jasno da će veterinar bolje obraditi životinju nego on.
Cilj obrade akutnog mastitisa mora biti potpuna uspostava funkcije tkiva vimena. Laicima je samostalna obrada te bolesti za to prikladnim lijekovima zakonski zabranjena. U tim zahvatima koje provodi veterinar, uzgajivač ne može biti aktivan da potrebnim medikamentima koji stoje na raspolaganju sam liječi. Drži li uzgajivač na zalihi mnogo medikamenata (koje je on dobio od veterinara), njemu su djelovanja pojedinih supstancija iz njih manje poznata, što vrijedi i za kombinaciju veće količine medikamenata. Akutni mastitisi liječe se na različite načine. U mnogo slučajeva riječ je o stanjima opasnim po život životinje, što zahtijeva širi medikamentozni zahvat, jer je za tu intervenciju često potrebno 5 – 10 lijekova. Kombinaciju treba birati i osnivati tako da ne će biti sumnje na polipragmaziju (doze lijeka ispod propisane količine).
Onaj koji misli da će koli-mastitis riješiti jednom aplikacijom lijeka u vime, tim je zahvatom unaprijed izgubio.
Klinička slika
Koli-mastitisi ne nastaju odjednom, “iz vedra neba”. U pojedinim slučajevima, često i prije početka, bolest počinje vodenastim proljevom. Tijek bolesti često je popraćen znatnim tegobama općeg stanja životinje.
Klinička slika koli-mastitisa prepoznatljiva je perakutnim, akutnim ili kroničnim tijekom.
Temperatura tijela je povišena i može dostići 41 °C i više stupnjeva. Uzimanje hrane i vode prestaje, čest je vodenast proljev prije obolijevanja mliječne žlijezde. Prednjače jake tegobe općeg stanja, puls viši od 100/min, površno disanje, drhtanje muskulature, osobito u području stražnjih nogu, atonija buraga, pa čak i ukočenost i eksikoza (izlazak tekućine iz tijela) (Bergman, 1994.). Oboljele četvrti vimena kod akutnog su tijeka u visokom stupnju edematozna, koža nije pokretljiva, temperatura kože je povišena, a napadnuta područja bolna. Karakter mlijeka, sekrecija (lučenje) nije više održiva.