Iako je pojava afričke svinjske kuge u Slavoniji izazvala ekonomsku štetu na zahvaćenim gospodarstvima, iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da je bolest lokalizirana. Proizvođači čije su svinje eutanizirane, dobit će pomoć kroz program potpore svinjogojskom sektoru, a apel je svim svinjogojcima da se trebaju poštivati biosigurnosne mjere na farmama, kako bi se smanjio rizik od zaraze.

I prije afričke svinjske kuge mnoge bolesti prijetile su uzgoju svinja, no svinjogojstvo na obiteljskim gospodarstvima ima svoju tradiciju u Hrvatskoj, kao i prerada suhomesnatih proizvoda. Cilj ovog priloga je dati osnovne informacije o proizvodnji svinja na obiteljskim gospodarstvima i pomoći odgovoriti na pitanje može li takva proizvodnja biti ekonomična bilo kao osnovna ili dopunska djelatnost na OPG-u.

Pročitajte još:

Može li proizvodnja svinja biti ekonomična?

Pasmine svinja pogodne za manje OPG-e

Dobrobit svinja

Smještaj svinja i ispusti 

Hranidba svinja

Kakvoća svinjskog mesa

Prethodni članakŠto trebate znati o upisu svojeg maslinika u državni Upisnik?
Sljedeći članakMože li proizvodnja svinja biti ekonomična?
prof. dr. sc. Zoran Luković
Izvanredni profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost u području uzgoj svinja i sustavi proizvodnje svinjskog mesa. Profesor dr. sc. Luković radi na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu od 1999. godine. Više od 15 godina zaposlen na Zavodu za specijalno stočarstvo. Uža specijalnost u području uzgoj svinja i sustavima proizvodnje svinjskog mesa, a usavršavao se u raznim europskim zemljama poput Španjolske i Slovenije. Voditelj više tehnoloških znanstveno stručnih projekata koji se bave svinjogojskom proizvodnjom. Sudionik brojnih međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih skupova, te autor više radova koji se bave temama iz područja selekcije u svinjogojstvu, sustava svinjogojske proizvodnje, ekološke proizvodnje, zaštite autohtonih pasmina i proizvodnje svinjskog mesa.