Odgovorno tvrdimo da je stanje na terenu poražavajuće, što zapravo ne začuđuje. Slušali smo mnoštvo stručnih predavanja kod nas, na kojima su se predavači gotovo nadmetali većini nerazumljivim riječima, izrazima i pojmovima u tijeku svojih vremenski ograničenih izlaganja. Dakako, sva su predavanja bila održavana stočarima bez iznimno važnog stručnog i praktičnog dijela.
Herbivar, omnivar, helminti, helmitologija, antihelmintici, platehleminithes, nemathelmintes, helminizijaza, trematode, trematodoze, cestode, aplicirati, per os – izrazi su zabilježeni na jednom od predavanja kozarima i ovčarima.
U našim stočarskim krajevima susrećemo različitu opterećenost svekolikim nametnicima. Poznato je da na naše pašnjake, sjenokoše, pojilišta dolaze i divlji preživači, pretežno srneća divljač koja također pridonosi širenju parazita, no, to ne možemo ni izbjeći ni zabraniti, ali možemo voditi brigu o promjeni-izmjeni napasivanja, pa prezimljene ličinke nametnika iduće godine neće učiniti štetu kod nove generacije već pri prvim izlascima na pašu.
Ondje gdje ste napasivali male preživače u kasno ljeto i jesen, u proljeće ni u kojem slučaju nesmijete napasivati.
Metiljavost
Suzbijamo u kasno ljetnom – jesenskom razdoblju. Pri naglom i jakom (akutnom) izbijanju bolesti prevladavaju mladi razvojni oblici koji uzrokuju upalu jetrene ovojnice, često kobnu za male preživače. Odrasli oblici nastane se u žučnim kanalima i u žučnom mjehuru i gotovo u pravilu uzrokuju kronične oblike bolesti.
Veliki i mali metilj
Kod nas se pojavljuju oba oblika ovih nametnika, koje moramo razlikovati i ne svrstavati u isti koš. Nalazimo ih u različitim organima kralježnjaka, jetrima, crijevima, glavi, rogu, bubrezima, dišnom i probavnom sustavu itd.
Masovne tegobe uzrokuje i veliki metilj . Mali metilj je doduše češći. Kod nas nema novih podataka s terena, a prema starim podatcima: „Metiljavost – ovce i koze 20 – 70 %, goveda 10 – 40 %“, pri čemu nisu odvojene zaraze velikim i malim metiljem.
Klaonički švicarski podatak za male preživače: „Veliki metilj 5 %, mali metilj 50 %”. Pritom su tu uključeni i podatci zatvorenog uzgoja jelenske i srneće divljači.
Veliki metilj (Fasciola hepatica) – trematoda – plosnatog je oblika i dostiže dužinu od 2 do 5 cm. Jajašca odraslih iz žučnih kanala s izmetom životinja dospijeva ju u okružje. U razdoblju od oko dva tjedna razvija se larva, koja traži maloga vodenog puža i prodire u njega. Dva mjeseca kasnije novi razvojni oblik napušta puža i prelazi na travu. Ondje se začahuri čekajući novog domaćina – vašu kozu ili ovcu da ju pojede zajedno s travom.
U probavnom traktu „male pijavice“ napuštaju svoju čahuru, probijaju stijenku tankog crijeva i dospijevaju u jetra, gdje su između 6 i 8 tjedana. Ondje spolno dozore i prodiru u žučne kanale. U izmetu ovaca prva jaja velikog metilja mogu se naći nakon 56 a kod koza 65 dana.
Puž koji prenosi razvojne oblike uzročnika metiljavosti obitava u švicarskim Alpama do nadmorske visine od 2600 metara.