U Narodnim novinama, br. 110/16. od 30. studenog 2016. godine, objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima, podrumskoj evidenciji i proizvodnom potencijalu. Izmijenjenim pravilnikom se omogućava veći broj „dobrovoljnih“ uzoraka za vina iz uvoza (uzorci o trošku osobe koja puni, odnosno vino stavlja u promet) koje uvoznik sam može dostaviti Zavodu za vinarstvo radi ocjene sukladnosti s VI 1 dokumentom (dokument za vina iz uvoza). Osim „dobrovoljnih“ uzoraka omogućeno je i logično razdoblje (petnaest dana) unutar kojeg nadležne inspekcije mogu iz pošiljke (u mirovanju) uzeti uzorak na temelju analize rizika. Na taj će se način racionalizirati troškovi uzorkovanja, kako se vino iz iste pošiljke ne bi na nekoliko mjesta (u prodaji) uzorkovalo radi analiza čime se izbjegava višestrukost uzorkovanja vina iz iste pošiljke. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima, podrumskoj evidenciji i proizvodnom potencijalu primjenjuje se počevši od 8. prosinca 2016. godine,
I. Uvod
Pretpakovine vina iz uvoza/unosa zatečene na zalihama osobe koja obavlja trgovinu vinom i/ili osobe koja obavlja punjenje ili zatečene u prometu na prostoru Republike Hrvatske danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika, mogu se prodavati na tržištu do njihovog iskorištenja sukladno odredbama Pravilnika o registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima, podrumskoj evidenciji i proizvodnom potencijalu (»NN«, br. 48/14., 83/14. i 147/14.).
II. Vinogradarski registar
Vinogradarski registar je dio Upisnika poljoprivrednih gospodarstava kojeg vodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, time da se sam upis u navedeni registar provodi u regionalnim uredima Agencije. Obzirom da su odredbom članka 5. Pravilnika o registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima, podrumskoj evidenciji i proizvodnom potencijalu (»Narodne novine«, br. 48/14., 83/14. i 147/14.) propisane kategorije obveznika upisa u Vinogradarski registar, u članku 5. stavku 1. dodan je novi podstavak kojim je propisano da je obveznik upisa u Vinogradarski registar i svaka fizička ili pravna osoba koja obavlja djelatnost trgovine kao promet vinom i drugim proizvodima od grožđa i vina, a koja obuhvaća unos i/ili uvoz.
III. Prijevoz vina i drugih proizvoda od grožđa i vina podrijetlom iz Republike Hrvatske
U slučaju prijevoza vina i drugih proizvoda od grožđa i vina unutar proizvodnog područja Republike Hrvatske i vina podrijetlom trećih zemalja, dokaz o zaštićenoj oznaci izvornosti predstavlja VI 1 dokument. Međutim, pri prijevozu vina i drugih proizvoda od grožđa i vina podrijetlom iz Republike Hrvatske unutar proizvodnog područja Republike Hrvatske dokaz o zaštićenoj oznaci je rješenje o stavljanju vina u promet kojeg izdaje Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo.
IV. Podrumska evidencija
Fizičke ili pravne osobe koje drže proizvode od grožđa i vina u bilo kakve poslovne ili komercijalne svrhe moraju za te proizvode voditi podrumsku evidenciju ulaza i izlaza proizvoda, s tim da navedenu obvezu imaju i osobe koje obavljaju trgovinu vinom te osobe koje obavljaju djelatnost punjenja vina. Prilikom uvoza vina i drugih proizvoda od grožđa i vina podrijetlom iz trećih zemalja, uvoznik mora uz svaku pošiljku pri carinskom pregledu osigurati da je VI 1 dokument valjano popunjen traženim podacima.
V. Uvoz vina u Republiku Hrvatsku
Prilikom uvoza vina (u rinfuzi i pretpakovinama do 60 litara), osoba koja obavlja djelatnost trgovine vinom mora u roku od dva dana nakon ulaska pošiljke na teritorij Republike Hrvatske, prije primjene bilo kakvog postupka s vinom u rinfuzi (punjenje pretpakovina) odnosno prije stavljanja pretpakovina iz uvoza u promet, evidentirati ulaz količina vina u podrumsku evidenciju i o tome obavijestiti poljoprivrednu inspekciju nadležnu za vinarstvo. Poljoprivredna inspekcija može u roku od petnaest dana od primljene navedene obavijesti temeljem procjene rizika, sukladno posebnom propisu, obaviti uzorkovanje vina radi ocjene sukladnosti proizvoda s vrijednostima navedenim u VI 1 dokumentu. Naime, osoba koja obavlja trgovinu vinom, ne čekajući istek prethodno navedenog roka, može o svom trošku Zavodu dostaviti uzorak vina, radi ocjene sukladnosti proizvoda s vrijednostima navedenim u VI 1 dokumentu, te o tome obavijestiti poljoprivrednu inspekciju. Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo će obaviti analizu dostavljenog uzorka radi ocjene sukladnosti u roku od petnaest dana od dana primitka uzorka i popunjenog zahtjeva za ocjenu sukladnosti, a koji se nalazi na mrežnim stranicama Zavoda (www.hcphs.hr), te Izvješće o provedenom fizikalno kemijskom ispitivanju dostaviti osobi koja obavlja trgovinu vinom i poljoprivrednoj inspekciji na znanje. Međutim, ona osoba koja obavlja trgovinu vinom može slobodno postupati s vinom tek po isteku roka od petnaest dana od primljene obavijesti, ako poljoprivredna inspekcija u navedenom roku ne izvijesti osobu o obavljanju uzorkovanja, odnosno tek po dobivanju Izvješća o provedenom fizikalno kemijskom ispitivanju, kojim je utvrđeno da je analizirani uzorak sukladan parametrima navedenim u VI 1 dokumentu.
VI. Rezultati ocjene sukladnosti vina
Ako se Izvješćem o provedenom fizikalno kemijskom ispitivanju utvrdi da je analizirani proizvod sukladan parametrima, osoba koja obavlja trgovinu vinom može slobodno postupati s vinom, što obuhvaća stavljanje pretpakovina iz uvoza u promet, odnosno punjenje vina u rinfuzi iz uvoza u pretpakovine. Međutim, ako se Izvješćem o fizikalno kemijskom ispitivanju utvrdi da analizirani proizvod nije sukladan s VI 1 dokumentom, osoba koja obavlja trgovinu vinom ima pravo zatražiti obavljanje superanalize, s tim da to može zatražiti putem Ministarstva poljoprivrede u roku od petnaest dana od dana primitka izviješća Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo, uz napomenu da troškove superanalize snosi osoba koja obavlja trgovinu vinom, te da je izvješće o obavljenoj superanalizi konačno. Naime, ako je po obavljenoj superanalizi analitičko izvješće sukladno, osoba koja obavlja trgovinu vinom može slobodno postupati s vinom. Međutim, ako je izvješće o obavljenoj superanalizi nesukladno, vino se ne može staviti u promet, s tim da drugo mišljenje/superanalizu može zatražiti i poljoprivredna inspekcija u okviru svog postupka.
VII. Ispitivanje fizikalnokemijskih parametara za vino koje se puni u Republici Hrvatskoj
Za vino iz uvoza/unosa koje se puni u Republici Hrvatskoj, osoba koja obavlja trgovinu vinom i/ili osoba koja obavlja punjenje mora prije puštanja u promet o svom trošku dostaviti uzorke Zavodu radi ispitivanja fizikalno-kemijskih parametara sukladno Pravilniku o stavljanju u promet vina i vina sa zaštićenom oznakom izvornosti (»NN« br., 142/13., 49/14.), s tim da se senzorno ispitivanje metodom DA/NE, provodi prema obrascu u Prilogu V Pravilnika. Nakon obavljenog fizikalno-kemijskog i senzornog ispitivanja vina Zavod će izdati Izvješće o fizikalno kemijskom ispitivanju i Izvješće o senzornom ispitivanju. Međutim, ako su oba izdana izvješća o ispitivanju sukladna/pozitivna Zavod izdaje Odobrenje o označavanja vina evidencijskim markicama i prateće evidencijske markice, a vino se može staviti u promet.
VIII. Naknade koje se plaćaju Zavodu za vinogradarstvo i vinarstvo
Zavod naplaćuje podnositelju naknadu za izdavanje Izvješća o fizikalno-kemijskom ispitivanju temeljem Zahtjeva za ocjenu sukladnosti i davanje Mišljenja o ocjeni sukladnosti proizvoda temeljem cjenika Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo (www.hcphs.hr). Zavod naplaćuje podnositelju naknadu za izdavanje Odobrenja o označavanju vina evidencijskim markicama po količini proizvoda sukladno Pravilniku o visini naknade troškova za obavljanje usluga u području vinogradarstva i vinarstva (»NN« br. 7/97., 57/00. i 137/12.) i Pravilniku o stavljanju u promet vina i vina sa zaštićenom oznakom izvornosti (»NN« br. 142/13., 49/14.). Zavod naplaćuje naknadu za dodjelu evidencijskih markica podnositelju sukladno cjeniku Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo (www.hcphs.hr).
U priopćenju iz Ministarstva poljoprivrede navodi se kako je Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić donio ovaj Pravilnik kojim se propisuje jedinstveno postupanje u kontroli kakvoće vina pri stavljanju vina u promet, pa se time postupanje i procedura za stavljanje u promet „domaćih vina“ izjednačava s procedurama za vina koja su u Hrvatsku uvezena u rinfuzi, a prije njihovog stavljanja u promet u pretpakovinama. – Kao što sam obećao domaćim vinarima, od sada se sva vina iz uvoza moraju slati na analizu i ocjenu prije puštanja u promet. Na taj način ćemo pratiti sljedivost vina, odnosno obilježiti ih evidencijskim markicama, izjavio je ministar Tolušić.