Sponzorirani prilog |
U osnovnoj gnojidbi voćaka, maslina i vinograda razlikujemo gnojidbu mladih nasada i gnojidbu nasada u rodu. S proizvodnog stajališta najvažnije je razdoblje pune rodnosti voćaka, maslina i vinove loze. Osobito u tom razdoblju gnojidba je vrlo značajna agrotehnička mjera. Za osiguranje dobre ishrane u tlo treba unijeti dušik, fosfor, kalij. Po potrebi bor, cink, magnezij i druge hranive elemente.
Utvrđivanje pojedinih količina biljnih hraniva u redovitoj gnojidbi obavlja se pomoću kemijske analize tla. Kojom se utvrđuje opskrbljenost pristupačnim hranivima u tlu, ali i analizom lišća (folijarna analiza) u određenoj fazi vegetacije uzimanjem uzoraka lišća po određenoj metodi.
U osnovnoj gnojidbi višegodišnjih kultura primjenjuje se gnojivo s manje dušika, a više fosfora i kalija. Njena primjena vezana je uz jesensku obradu tla i služi prvenstveno za unošenje fosfora i kalija u dublje slojeve tla. Uz to se dodaje i dio dušika, koji služi za ishranu korijena tijekom zime i njegovo nakupljanje u tkivu drveta.
Gnojidba mladih voćaka, vinograda i maslina
U prvoj i drugoj godini stabla se gnoje pojedinačno. Zona gnojidbe oko voćaka, vinove loze i maslina treba biti nešto šira od krošnje.
Prve godine uzgoja, u osnovnoj gnojidbi voćaka i maslina s gustim sklopom, gnoji se po stablu s 0,25 kg NPK 7-20-30. Za voćnjak rjeđeg sklopa po jednoj voćki dodaje se 100 – 150 grama. U drugoj godini uzgoja gnojidba se obavlja u isto vrijeme i s istom vrstom gnojiva. S tim da se količina poveća za 50 %.
Kod vinove loze prve godine unosi se 30 – 50 grama NPK 7-20-30. Dok tijekom druge 45 – 75 grama visoko koncentriranog gnojiva. U trećoj i ostalim godinama uzgoja gnojidba se obavlja po cijeloj površini voćnjaka, maslinika i vinograda. Vrijeme gnojidbe i vrste gnojiva iste su kao i kod gnojidbe vinove loze, voćaka te maslina u rodu. Potrebna hraniva za gnojidbu vinograda u 3. godini: dušik (N) = 30-50 kg/ha, fosfor (P2O5) = 35 –70 kg/ha, kalij (K2O) = 60 – 80 kg/ha. Što bi značilo zaorati 260 kg/ha NPK 7-20-30 tijekom jeseni. Ako se izražava količina gnojiva za ishranu vinove loze po trsu; tada se dodaje 50 – 100 grama/trs NPK 7-20-30.
Gnojidba voćaka, maslina i vinograda u rodu
Gnojidbom voćaka i maslina u rodu osiguravaju se redoviti i visoki prinosi, dobra kvaliteta plodova. Također ravnoteža razvoja vegetativnih i generativnih organa. U osnovnoj gnojidbi, koja se obavlja u jesen iza berbe, unose se kompleksna NPK gnojiva s malo dušika, više fosfora, a najviše kalija. Gnojiva se primjenjuju po cijeloj površini nasada. Iznimno, u nasadima rijetkog sklopa ili gdje se radi o pojedinačnim stablima, dodaju se u zonu oko stabala, nešto širu od krošnje.
Tijekom osnovne gnojidbe voćnjaka, vinograda i maslinika dodajemo 400 – 500 kg/ha (40-50 kg/1000 m2 ili 40-50 g/m2) NPK 7-20-30. U maslinicima se dodaje još i Petrokemijas – dušično sumporno gnojivo (NS 20-24) za intenzivnije nakupljanje ulja u plodovima masline u količini 150 – 200 kg/ha (15-20 kg/1000 m2 ili 15-20 g/m2).
Gnojidba kod sadnje voćaka, maslina i vinograda u male sadne jame
Prilikom sadnje sadnica u male sadne jame profila 40 cm x40 cm x40 cm, unosimo 20 – 30 grama visoko koncentriranog NPK mineralnog gnojiva poput NPK 7-20-30. Navedena gnojiva miješaju se sa sveukupnom masom tla. Kod većih sadnih jama od 1 m3, unosi se isto gnojivo, ali u količini od 0,5 – 1 kg na 1 m3.