Sve nove zaraze eskom i eutipom moguće je spriječiti u potpunosti. Za to je potrebno znanje o bolestima i ,,dobar, stariʺ fizički rad.

U prošlosti je filoksera (trsna uš) tijekom 30-ak godina uništila europske vinograde. Bilo je potrebno 20-ak godina da se vinogradi obnove cijepljenjem na američke podloge. U to vrijeme protok informacija bio je tisuću puta sporiji. U današnje vrijeme GTD bolesti (eng. Grapevine Trunk Diseases, bolesti drva vinove loze) uništavaju vinograde, premda su informacije dostupne. Možemo zaključiti da su informacije nedostatne ili ih mnogi vinogradari ne uzimaju ozbiljno.

Kad je najviši postotak infekcija?

Najviši postotak infekcije eskom i eutipom događa se nakon orezivanja trsova u mirovanju vegetacije, jer biljka u mirovanju sporo ili nikako ne kalusira tj. zatvara rane od reza. Uvjete za infekciju i aktivnost pojedinih uzročnika eske i eutipe navode znanstveni časopisi: 2 mm oborina tj. slaba kiša, vjetar, temperatura > 2 ° C, nezaštićene rane od rezidbe i ostavljeni zaraženi trsovi u vinogradu (Wine Australia, Journal of Fungi…). Znači, zaraza se najviše širi vjetrom i kišom, a zatim alatom, pa čak i insektima.

Najvažnije je ne ostavljati zaražene ili djelomično zaražene trsove u rezidbi, niti jedan. Razlog je što nije dovoljno dobro poznato koliko jedan zaraženi trs ima spora bolesti, koliko daleko vjetar može prenijeti spore, koliko jedan zaraženi trs može zaraziti zdravih trsova?

Djelomično zaraženi trsovi ostavljeni nakon rezidbe, najveća su opasnost za vinograd i cijelo vinogorje, a mogu se vidjeti na slikama 1.a, 1.b i i 1.c.

1a (Foto: Krešimir Kralj)
1b Djelomično zaraženi trsovi nakon rezidbe (Foto: Krešimir Kralj)
1c (Foto: Krešimir Kralj)

Što učiniti za smanjivanje broja zaraženih trsova eskom i eutipom ?

1.         Potpunu i trajnu zaštitu od novih infekcija moguće je ostvariti premazivanjem svih većih rana na trsu odmah u tijeku rezidbe Inhibo HBF biljnom pastom svih trsova u vinogradu ili drugim pastama koje sadrže fungicid – voćarski vosak. 1 kg Inhibo HBF biljne paste dovoljno je za više od 500 trsova, odnosno 3 – 4 kg dovoljno je za 1 ha, jer svaki trs neće imati veliku ranu. Inhibo HBF biljna pasta nakon nekoliko dana uništava staničje, a kroz mrtvo staničje eska i eutipa ne mogu širiti zarazu kao paraziti, premda kasnije žive u mrtvom staničju kao saprofiti. Pastu možemo primijeniti najkasnije 15-ak, a moguće i 30 dana nakon rezidbe, jer uništava nekoliko milimetara staničja i nametnika, ako nije penetrirao dublje u biljku. Posebno je potrebno zaštititi rane kada odrežemo lucanj (eutipa). Premazivanje rana poznato je u voćarstvu stotinjak godina, kao preventivna zaštita primjenjuje se u Australiji, Hrvatskoj…

Simptomi GTD (bolesti drva vinove loze) na presjeku trsa: eske, eutipe i fitoplazme prikazane su na slikama 2,3 i 4.

Simptomi eske (Foto: Krešimir Kralj)
Simptomi eutipe (Foto: Krešimir Kralj)
Simptomi fitoplazme (Foto: Krešimir Kralj)

2.         Radi očuvanja trsova i produkcije grožđa potrebno je pokušati izliječiti zaražene trsove INHIBO HBF biljnom pastom, što je praksa u Hrvatskoj već tri godine. Postupak: izrežemo trs na 20-ak cm iznad mjesta cijepa, kao da ga pripremamo za vađenje. Ako na presjeku vidimo zdravo staničje i samo smeđe srce, svježi rez tanko premažemo pastom i takav trs je moguće izliječiti. Ako na presjeku vidimo dio smeđeg staničja – simptom bolesti, takav trs nije moguće izliječiti. Izliječenje određenih trsova je moguće i korisno, jer se sadnja ne preporuča nekoliko godina, odnosno sve dok se korijen u tlu potpuno ne razgradi. Možemo izliječiti određene trsove zaražene za sve tri bolesti.

3.         Trsove koje nije moguće izliječiti potrebno je odmah iznijeti daleko od vinograda, zapaliti ili prekriti. Takvi trsovi su izvor zaraze! Na prazno mjesto staviti organsko ili organsko mineralno gnojivo (Belfrutto ili druga slična gnojiva) posebno takvo koje sadrži žive mikroorganizme. Naime, u tri godine pokusa s ciljem dezinfekcije jame i tla za sadnju (tri varijante) uočeno je da korisni mikroorganizmi iz organskog gnojiva mogu migrirati u tlu i razgraditi zaostale dijelove korijena.

4.         Zajedništvo! Uzročnici eske i eutipe mogu vjetrom prelaziti velike udaljenosti, stoga je potrebno da svi vinogradari jednog područja ili brijega učine mjere prevencije eske i eutipe. Bolesti ne poznaju međe niti granice!

Druge mogućnosti: odmah u rezidbi leđnom prskalicom sve veće rane i cijelu biljku ciljano tretirati preporučenim pripravcima, ali i spojevima koji mogu perzistirati na rani dulje vrijeme. Problem je što su tekuće formulacije podložne ispiranju i često je potrebno ponoviti tretiranje, jer uzročnici eske i eutipe mogu zaraziti trs 4 – 6 tjedana nakon rezidbe.

Preporuku imaju pripravci na osnovu Trichoderma atroviride, a moguće je koristiti i druge spojeve Cuprocaffaro, Caffaro (Bordoška juha – galica + vapno) + Kombano BFL 3 % ili Kombano BFL 3 % (biljni fenoli, salicinska kiselina) + Natrij karbonat – soda za pranje bačava 1 % ili Kalifornijska juha (sumpor + vapno). Uvijek je potrebno dodati ljepilo – okvašivač, koji će osigurati dulju perzistenciju spojeva na rani. Do zaraza vjerojatno neće doći u slučaju toplog i suhog vremena za vrijeme i nakon rezidbe u trajanju od 15-ak dana, odnosno dovoljno dugo da biljka stvori kalus.