Noć proglašenja pobjednika Sabatine 2023. godine, zauvijek će ostati urezana u sjećanje Mandice Erceg, rukovoditeljice proizvodnje u šibenskom Vinoplodu koja nije krila zadovoljstvo laskavom titulom. Otkrila nam je kako je taj uspjeh kruna njene karijere, ali i šibenskog Vinoploda, te nam je ispričala priču o nastanku apsolutnog šampiona, najbolje ocijenjenog vina koje se unatoč gubitku imena šibenski prošek izdiglo iz pepela u pobjedničke visine.

Desertno vino Jakov 2019, Vinoploda iz Šibenika apsolutni je šampion, odnosno najbolje ocijenjeno vino ovogodišnje 33. Sabatine.

Mandica Erceg rukovoditeljica proizvodnje u Vinoplodu, na najuzbudljivijoj večeri i proglašenju pobjednika u dubrovačkom hotelu Valamar Lacroma, nije krila uzbuđenje zbog šampionske pobjede njihovog vina, posebice kad se zna trnovit put koje je to vino prošlo od zabrane imenašibenskog prošekado vrhunskog desertnog vina Jakov.

Mandica Erceg
  • Apsolutni ste šampion Sabatine, što kažete na to? Jeste li očekivali takav trijumf?

Preuzbuđena samda bihbilo što rekla. Godinama sam svjedok ovih prekrasnih događanja, stalno donosimo svoje proizvode na ocjenjivanje. Bogati smo medaljama sa Sabatine, ali ovo je sada trofej, vrhunac moje karijere, ali i najveći uspjeh tvrtke Vinoplod.

  • Što nam možete reći o najboljem vinu ovogodišnje Sabatine?

Prošek Jakov, desertno vino proizvedeno je metodom koja se u Vinoplodu primjenjuje više od 50 godina. Probrano grožđe obrađujemo u našim postrojenjima metodom dehidracije mošta, odnosno koncentriranjem mošta i takav koncentrirani mošt podliježemo fermentaciji. To desertno vino ili prošek nazivan tako do 2012. godine, odležava dvije godine u našim podrumima. Ovo pobjedničko vino je punjeno prije dvije godine, nakon četiri godine odležavanja što u podrumu, što u boci, dalo je takve vrhunske rezultate.

  • Gdje se može kušati pobjedničko vino?

Ovaj naš Jakovnalazi se u prodavaonicama diljem Hrvatske. Ta proizvodnja nije limitirana, to je naša redovna proizvodnja i mi svake godine izabiremo najbolje grožđe koje možemo dobiti i proizvodimo u količini od 15 do 20 tisuća litara. Tako da je to vino iz 2019. godine još na tržištu, još na policama i svi ga mogu kušati u svako doba.

  • Unatoč zabrani imena Šibenski prošek, izvojevali ste pobjedu pod novim imenom Jakov. Je li to dodatna satisfakcija?

Duže od 50 godina radimo desertno vino koje je sada na tržištu pod imenom Jakov. Naime, mi smo proizvodili i do 2012. godine punili Jakova kao Šibenski prošek. Međutim, ulaskom u Europsku uniju izgubili smo pravo na korištenje imena Prošek i morali smo se prilagodit zahtjevima tržišta jer je isti proizvod odjednom postao neprepoznatljiv. Odlučili smo se nekako obilježili to desertno vino, Jakovom, po znamenitoj šibenskoj katedrali Sv. Jakova. Premda smo izgubili velik dio tržišta, nastojali smo zadržati kvalitetu a od 2019. godine punimo ga kao vrhunsko desertno vino. Evo ovaj šampion je Jakovstar četiri godine i posebno me raduje što su njegove vrhunske rezultate prepoznali kolege ocjenjivači,

  • Šibenski Vinoplod poznat je i po proizvodnji jakih alkoholnih pića. Za koja od njih ste nagrađeni na 33. Sabatini?

Šibenski proizvođač Vinoploddjeluje još od 1959-te godine, a prepoznatljiv je na hrvatskom tržištu osim po vinima Babić, po bijelim vinimaDebit i po rakiji travarici i drugim alkoholnim pićima.

Uz Jakova smo ove godine dobili veliko zlato za travaricu, za orahovac, lozovaču, pelinkovac i srebro za liker od masline, prvi put prezentiran i ponuđen ocjenjivačima na Sabatini. S velikim brojem priznanja se vraćamo u Šibenik. I do sada smo se, u 30 godina djelovanja Sabatine, čiji smo vjerni pristaše i pobornici takovog ocjenjivanja, svake godine vraćali s medaljama, ali sada imamo šampiona. Ovo je kruna, kako moje karijere, tako i kruna za moju tvrtku.

  • Od kud nabavljate sirovinu?

Nemamo vlastite nasade, već odabrano bijelo grožđe debita ili maraštine, uglavnom kasno grožđe, dobivamo od svojih kooperanata. U dogovoru s njima prerađujemo određene sorte, bilo da se radi o bijelom suhom vinu, o crnim sortama ili o desertnom vinu. To desertno vino uvijek dolazi na kraju berbe, jer sam postupak i samo to uparavanje traje malo duže, Naime, čekamo da se šećer nakupi, da bi imali na kraju bolje alkohole i određene koncentracije šećera koje su potrebne za takva vina. O tome koliko kooperanata imamo sa sigurnošću ne mogu reći, ali već je nekako ustaljen taj njihov dolazak i prodaja grožđa. Ove godine su manji prinosi na bijelim sortama, ali smo uspjeli preraditi 15 tisuća litara desertnog vina.

  • Hoće li ova laskava titula pridonijeti još boljem brendiranju i pozicioniranju Jakova na domaćem, ali i na inozemnom tržištu?

Od 2012. godine traje naša borba za proizvodnjom originalnog dalmatinskog prošeka. Znači već nam 11 godina brane da punimo naša vina. Stoga smo od 2019.  godine kad je iz kvalitetnog prešao u vrhunsko desertno vino, počeli raditi i novi dizajn i novu promociju. U principu svaka nagrada dobro dođe jer se sada putem medija promovira i svakako će ta priča ići u pozitivnom smjeru i još snažnijem pozicioniranju na inozemnom tržištu na kojem smo prisutni kao grupacija Badel 1862, odnosno dio Meteor Grupe, naglasila je na kraju razgovora Mandica Erceg.