Prolazeći obalnim i priobalnim dijelom naše zemlje, posebno na jugu, indijsku smokvu ili opunciju (Opuntia ficus – indica) mnogi poznaju kao ukrasnu i po raznim nazivima – indijska smokva, žabica, ukrasni kaktus, gospina pogača, svekrvin jezik i dr.

Njene plodove vrlo se rijetko može naći u trgovinama, pojavljuju se sezonski i to uglavnom ljeti i u jesen. U Italiji i Maroku mogu se naći na tržnicama i prodaju se kao egzotično i ukusno voće i postižu visoku cijenu.

Uzgaja se plantažno

Pradomovina indijske smokve je Meksiko, koji je danas veliki proizvođač ove kulture, gdje se uzgaja plantažno. U Europu je opunciju donio Kristofor Kolumbo nakon otkrića Amerike. U Europi, plantažno se uzgaja u južnoj Italiji, Calabriji, na Sardiniji, u pokrajinama Puglia i Basilicata, a najviše na Siciliji, gdje ima više stotina ha ove kulture. Samo u okolici Catanije u pokrajini San Cono uzgaja se na više od 600 ha. Prinos po hektaru je u prosjeku oko 20 tona, a uz optimalni uzgoj i navodnjavanje i do 30 tona po hektaru. U trećoj godini jedna opuncija može dati 10 kg ploda, a u petoj godini i 35 kg.

Plodovi opuncije

Opuncija

Postoji više vrsta opuncije, tako da se na Siciliji uzgajaju sorte žutog mesa, crvenog mesa i bijelog mesa.

Kod nas u mnogim parkovima, a i u kućnim vrtovima uzgajaju ovu voćnu egzotičnu vrstu, ali samo radi dekoracije, a plodove nitko ne koristi ili vrlo rijetko.

Plodovi opuncije su vrlo osvježavajućeg okusa i sadrže oko 13 % šećera. U 100 grama ploda opuncije ima 53 kcal, vode 83 %, proteina 0,80 grama, masti 0,10 grama, vitamina B 0,03 mg, vitamina C 17 mg, vitamina A 10 mg, kalcija 30 mg i željeza 040 mg.

Trebalo bi više pažnje posvetiti korištenju plodova ove kulture koja je vrlo interesantna. Bere se s rukavicama, a za jelo se vanjska kora guli, kao i kod obične smokve. Dosta se koristi i u kućnoj i slastičarskoj radinosti. Koristi se za pravljenje sladoleda, marmelade i fritula, a također za pravljenje alkohola i rakije. U medicini se koristi na taj način da se osušeno cvijeće stavlja u čaj koji služi za čišćenje, za bubrežne kamence i za funkciju jetre. Od 10 tona plodova dobije se 1000 kg alkohola i 37 kg ulja.

Koristi se za pravljenje sladoleda, marmelade i fritula, a također za pravljenje alkohola i rakije

Korištenje u kuhinji:

Svježi se plodovi uberu, prvo se stavljaju u vodu da bi se olakšalo odvajanje od bodlji. Za čišćenje se koristi nož i vilica i rukavice. Odreže se okrajak na plodu gornji i donji i zareže se uzdužno koru da se odvoji. Plodovi moraju biti potpuno zreli za konzumiranje.

Sladoled: potrebno je 350 grama očišćenih plodova opuncije, 150 grama šećera, 2 dcl vode i 1 limun. Vodu prvo treba ugrijati do vrenja i u nju otopiti šećer. Tako ostaviti pola sata da se sav šećer rastopi. Plodove treba propasirati na pasirki i u tu smjesu umiješati vodu sa šećerom. Ako je preslatko, dodati limuna i staviti u frizer na smrzavanje.

Fritule: potrebno je očišćene opuncije odrezati na kriške, malo brašna, 1 jaje, mlijeko, sol i ulje za prženje. Treba napraviti gušću smjesu od brašna, jaja i mlijeka, malo soli, promiješati i ostaviti pola sata da počine. Plodove opuncije sasjeći na kriške, umočiti ih u pripremljenu smjesu i pržiti u vrućem ulju. Kad je gotovo izvaditi ih vani i posuti ih s finim šećerom.

Marmelada od opuncije: sastojci su plodovi opuncije, voda, šećer i limun. Očistiti plodove opuncije, staviti ih u posudu s malo vode i limuna i to samo žuti dio kore i to staviti kuhati, uz miješanje s drvenom kuhačom. Kuhati sve dok se plodovi ne počnu raspadati. Tu smjesu treba pasirati. Za svaki kilogram plodova staviti 40 dag šećera. Nakon toga nastaviti kuhanje, uz miješanje dok marmelada ne postane gušća. Staviti koru limuna i to sve uliti u sterilizirane posude.

Izvori slika: plantea.com